Център за икономическо развитие: През лятото на следващата година икономиката ще се „затопли“

03 ноември 2009 00:12   3868 прочита
Георги Прохаски
Георги Прохаски


Георги Прохаски

Експерт препоръчва банките да свият разходите си

Икономическата криза в България ще се „пречупи“ в средата на 2010 г. и показателите ще тръгнат нагоре. Това заяви Георги Прохаски, председател на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) при представянето на редовния тримесечен доклад-анализ за стопанското развитие на страната, изготвян от организацията.
Най-голям ще е спадът на икономиката през третото тримесечие на тази година - около 6%, прогнозират експертите на ЦИР, след което се очаква забавяне на темпа на спадане. Темповете на икономически спад ще се забавят през последното тримесечие на тази година (до около 5%) и в началото на 2010 година. За цялата 2009 г. спадът ще е около 5%.
Слаб ръст на икономиката ще има едва през второто или третото тримесечие на 2010 г., пише още в доклада на ЦИР.
Пикът на безработицата у нас ще е през тази зима, но ръстът й няма да стигне двуцифрени стойности и ще е около 9- 9.5%.
Няма обективни причини безработицата да скочи повече, каза Прохаски и допълни, че за да се сбъднат тези негативни прогнози, трябва да има драстична криза поне още година, а индикациите са, че тя отшумява. Темповете на безработица обаче ще падат по-бавно, отколкото сме свикнали, каза Прохаски.
В доклада се посочва, че преките чуждестранни инвестиции тази година ще бъдат около 3.5-4 млрд. евро. 2010 ще бъде годината с най-ниски инвестиции от последните няколко, като вероятно равнището им ще спадне до 2.5-3 млрд. евро, пише в още доклада. Причината е, че големи инвестиционни проекти ще бъдат завършени, а нови няма да има.
Инфлацията за 2009 година ще остане под 1 на сто, смятат в ЦИР. През 2010 г. тя няма да надвиши 2-2.5%.
Прохаски оцени проектобюджета на правителството за 2010 г. като адекватен. Той е силно консервативен, което е добре в условия на криза, защото тогава няма място за експерименти. Бюджетът обаче е малко порестриктивен, отколкото се налага, може би защото Министерството на финансите иска да се презастрахова, каза Прохаски.
По повод дискусията част от фискалния резерв да се депозира в търговски банки Прохаски обясни, че е препоръчително държавата да предпочете сигурността, отколкото преследването на печалба.
Според председателя на ЦИР една от причините за високите лихви по кредитите у нас е, че банките включват разходите по издръжката си в цената на кредита. В същото време те не правят нищо, за да свият харчовете си. Банките, финансовите институции и консултантски компании са единствените, в които няма съкращения от последните месеци, а затворените клонове са единични случаи.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар