Цените на храните скачат двойно до 20 години
Цените на храните от първа необходимост ще скочат повече от два пъти през следващите 20 години, ако световните лидери не предприемат мерки за реформиране на световната хранителна система.
До 2030 г. средната цена на ключовите земеделски продукти ще се увеличи с между 120 и 180%, предупредиха от благотворителната организация Оксфам. За сравнение в САЩ за последните 20 години инфлацията (на всички стоки, вкл. нехранителните) бе 72% с натрупване.
Половината от поскъпването ще бъде следствие на климатичните промени. Организацията препоръчва на световните лидери да подобрят системите за регулация на пазарите на храни и да инвестират в световен фонд за климата. "Хранителната система трябва да бъде променена напълно, ако искаме да преодолеем все по-наболелите предизвикателства на климатичните промени, спираловидно нарастващите цени на храните, и недостига на земя, вода и енергия", заяви Барбара Стокинг, изпълнителен директор на Оксфам, за Би Би Си.
Организацията посочва, че в Източна Африка 8 млн. души страдат от хронично недохранване поради сушата. Друга гореща точка е Индия, където хората харчат двойно по-голям дял от дохода си за храна в сравнение с Англия. Там за литър мляко се плаща еквивалентът на 10 паунда, а кило ориз би струвал колкото 6 паунда (13.50 лв.).
Световната банка също предупреди, че нарастването на цените на храните довежда милиони хора до изключителна бедност. През април тя съобщи, че цените на храните са нараснали с 36% на годишна база, тласкани от проблемите в Близкия изток и Северна Африка.
Преди дни Държавната комисия за стоковите борси и тържища съобщи, че през май цените на храните у нас са се стабилизирали след резкия скок през предишните месеци.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.