Цачева разпуска парламента за 10 дни

06 октомври 2011 00:10   2 коментара   6335 прочита
Цецка Цачева
Цецка Цачева


Цецка Цачева

Мая Манолова: Когато срещу теб лае куче, няма никакъв избор, освен да застанеш на четири крака и да му отговориш със същото

С 90 гласа "за", депутатите решиха в периода от 12 до 21 октомври да не се провеждат пленарни заседания на Народното събрание, заради предстоящите президентски и местни избори.

Гласуването бе предшествано от двучасови емоционални дебати и персонални нападки, след които 30 депутати от опозицията се обявиха "против", а един се въздържа.

Предложението беше направено от председателя на парламента Цецка Цачева и нейния заместник Анастас Анастасов.

Свидетели сме, че планарната зала и трибуна нерядко се използват за предизборна агитация, която попада в новинарските емисии извън предизборните хроники, мотивираха се вносителите. Те посочиха, че кандидатите от извънпарламентарни партии и инициативни комитети ще са неравнопостовени в сравнение с депутатите, които са излъчени като кандидати за изборите.

В мотивите се посочва още, че според изборния кодекс не се разрешава използването на програмите на БНТ и БНР за целите на предизборната кампания извън времето, определено за тях. В същото време тези медии отразяват работата на парламента.

Цецка Цачева увери, че с проекторешението не се предлага нова ваканция на парламента. Пленарни заседания ще се състоят и когато това се наложи, по време на периода между 12 и 21 октомври.

“По-редно и коректно е открито да заявим пред гражданите, че пленарната зала няма да става повод да се показват предизборни агитации”, допълни тя.

Решението предвижда депутатите да провеждат заседания в постоянните комисии. Те ще получават възнаграждения за това, но няма да получават заплати за периода, в който не се провеждат пленарни заседания.

Красимир Велчев от ГЕРБ пък уточни, че служебни коли, командировъчни, пари за бензин за личните автомобили и безплатно ефирно време за партиите няма да има в този период. Той разкритикува журналистически материал, в който прекъсването е било определено като депутатски отдих. В същото време обаче изтъкна, че дори репортерите в парламента са ставали свидетели на това, че е имало дни, в които в пленарната зала са присъствали само 10-15 депутати. 

След като вчера от БСП предупредиха, че ако предложението бъде прието са “подготвили някои неща, които ще изненадат неприятно Цачева”, вчера те твърдо се обявиха против.

“Ако това предложение се състои, ще искаме оставката ви като председател на Народното събрание и тези, които сега си отварят устата във ваша подкрепа, лично ще ви вземат главата”, обърна се Петър Димитров към нея.

Тя му отвърна, че като председател може главата й да бъде поискана и да падне, но че това не я притеснява, защото има къде да отиде.

Михаил Миков пък подчерта, че с всички средства управляващото мнозинство се опитва да затвори устата на опозицията.

"Това е мракобеснически начин за отнемане на права и демокрация. Не коли, бюфети и кюфтета, не техническите въпроси за присъствието, а като орган, в който 240 избрани граждани осъществяват контрол на властта, парламентът е необходим", допълни депутатът от левицата, който изтъкна, че според правилника прекъсване на заседанията има само по време на ваканция.

В отговор депутатът от ГЕРБ Снежана Дукова обвини левицата в клиширана реакция и добре обработен рефлекс.

"O sancta simplicitas! (О, свещена простота " бел.ред)", възкликна Миков по неин адрес.

От Синята коалиция също се обявиха против проекторешението.

“Ние сме тук, не защото сме привилегировани. Вие искате да затворим Народното събрание, да не носите своите отговорности, а да участвате в предизборните кампании. Не е морално да се затвори единствената трибуна, от която може да бъде наблюдавано и контролирано правителството", заяви лидерът на ДСБ Иван Костов.

Той призова Цачева да изтегли предложението.

"Не си спомням период от 11 дни прекъсване на заседания на Народното събрание заради избори. Това означава, че всички останали са търпели опозицията. Как са могли другите, а пък ГЕРБ не може. Трябва да съберете малко сили за десет дни и да изтърпите опозицията. Оставете Народното събрание отворено", добави съпредседателят на Сината коалиция. 

По-рано вчера парламентът отхвърли създаването на временна анкетна комисия за проверка на действията на МВР и правителството по време и след трагедията в село Катуница.

Мнозинството депутати не приеха предложението на Синята коалиция с 46 гласа “за”, 68 "против" и 12 "въздържали се".

Председателят на Народното събрание Цецка Цачева дори възпря синия депутат Веселин Методиев да прочете декларация от името на групата за "политическата употреба на трагедията в Катуница”. Той все пак успя да каже преди гласуването, че парламентът трябва да застане в центъра на консенсуса между всички институции, за да предотврати по-нататъшното разгаряне на конфликта.

"Различни са оценките на премиера и вътрешния министър за действията на органите на реда при случая в Катуница и случилото се след това", изтъкна той.

По думите му целта на комисията е да анализира действията на МВР, както и да провери защо жалбите, подадени срещу Кирил Рашков, не са били разглеждани, както и дали е имало политически чадър, възпрепятстващ проверка на доходите му.

Депутатите от мнозинството отхвърлиха и предложение на левицата да се проведе изслушване на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков относно текущото изпълнение на националния бюджет. 

"При общинските бюджети ситуацията е сложна и би било интересно да чуем вижданията на финансовия министър за очакваните дефицитите в тях и как те ще бъдат финансирани", коментира Пламен Орешарски.

По думите му редица общински бюджети са в състояние на фалит. Той смята, че трябва да има по-голяма яснота за местните финанси.

По време на вчерашните дебати народните представители се скараха и за начините на предизборната агитация.

Действащият народен представител и кандидат-кмет на Перник Ирена Соколова раздавала ключодържатели на първокласници с нейното име. Това обяви от трибуната на парламента червената депутатка Мая Манолова.

Според нея Соколова, която е депутатка от ГЕРБ, е решила да впрегне регионалния инспекторат по образованието, който раздава на първокласниците ключодържателите.

Манолова дори показа въпросните ключодържатели - червени мечета, от трибуната на парламента.

Ирена Соколова не беше открита за коментар нито в парламентарната стая на управляващите, нито в парламентарния бюфет, където по-рано пиеше кафето си.

"Със старта на предизборната кампания ГЕРБ впрегна цялата администрация да работи за кандидатите на ГЕРБ", коментира още Манолова от трибуната и даде още един пример.

"В Троян кандидатът за кмет на управляващите чрез Регионалния инспекторат по образованието раздава на първокласниците книжки, на които на първа страница е неговият лик".

Пак според Манолова в избирателния й район в Кюстендил всички шефове на регионални структури на здравеопазването в предизборния щаб на ГЕРБ дали пресконференция и изразили подкрепата си за кандидата на управляващите през работно време.

"Болници, университети, училища са абсолютно забранени за предизборна агитация", допълни я колегата й Петър Курумбашев. "Разберете, същата мотика, която всички партии настъпват 20 години, вие продължавате да го правите, без да разберете", обърна се към депутатите на мнозинството Петър Курумбашев.

Шефове на ВиК, на регионални инспекторати, са кандидати в листите на ГЕРБ, предупреди още Димчо Михалевски от левицата.

Отговорите на управляващите не закъсняха. "Треска ви тресе от БСП, защото ще загубите изборите", отвърна Искра Фидосова.

"Едно си Мая знае, едно си Мая лае", добави тя, при което Манолова й отговори: Когато срещу теб лае куче, няма никакъв избор, освен да застанеш на четири крака и да му отговориш със същото .

"Ние трябва да говорим по законопроектите конструктивно, а не кой какви недостатъци допуска в предизборната си кампания", контрира БСП Юлиана Николова от ГЕРБ.

Повод за дебата станаха предложения на опозицията за промени на изборния кодекс. От левицата смятат, че представителите на неправителствени организации ще имат проблем да бъдат наблюдатели в деня на изборите.

За това в изборния кодекс БСП настоява да се направи корекция и вместо изискването за "упълномощен член" да остане "упълномощен представител".

Социалистите искат още протоколите от заседанията на ЦИК и ОИК да бъдат публикувани на интернет страницата на Централната избирателна комисия.

"Това, което се опитвате да направите, е внушение, че има проблем", отвърна на левите Фидосова.

И допълни, че има решение на ЦИК от 1.09.2011 г., в което подробно е записано какъв е редът за достъп на наблюдатели.

"ГЕРБ не използва публичен ресурс. Нито един министър не си е позволил да участва в публично мероприятие. Така че не се подвеждайте по този популизъм, който върви в момента. Да бъдем коректни, да не опитваме да въведем в заблуждение българските граждани", обясни юристката от ГЕРБ.

Последва реплика от страна на БСП. "Затова не искате да заседава парламентът. Ако може тиксо да ни сложите на устата и само Бойко Борисов да ни обяснява как да живеем", контрира я Михаил Миков.

2 коментара
06 Октомври 2011 10:20 | БОРЕЦ
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Тази стругарка има много поръчки и сяда на струга .Браво, Стругарке, браво ударнико наш, ударнико наш, пръв комунистически герой !!!


06 Октомври 2011 23:36 | Напредък
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Много бих желал след разпускнето да не го събере отново, а на ППИ (предсрочни парл. избоди) да ходиме.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар