Българският мързел пак победи
За маратона от почивки икономиката пропусна да произведе стоки и услуги за 480 млн. евро
Стана традиция в България да се почива дълго за национални празници. И 2010 година не е изключение - през април и май имаше по четири дни за Великден и за Гергьовден. Такива маратони се очакват за Деня на съединението, 6-и септември, и следващата Нова година.
През последните две години бизнес организациите се опитаха да убедят правителството да не удължава ненужно почивките по повод тези празници, но сериозна промяна не последва.
И така само за последните два месеца на 2010 - април и май, държавата изпразнува 8 дни, през които се отдаде на заслужен мързел.
Какво означава това на езика на цифрите.
През 2009 година България е произвела брутен вътрешен продукт /БВП/ в размер на 32.8 млрд. евро. Ако приемем, че и през 2010 той ще е в рамките на тази цифра /прогнозите на МВФ, СБ, а и на правителството са за ръст от 1-2%/ ,то тогава може да се изчисли какво не произведе икономиката ни през маратоните.
Броят на работните дни в страната е около 264, при БВП от 32.8 млрд.евро това означава, че всеки работен ден България произвежда стоки и услуги за плюс-минус 120 млн.евро най-общо. Често БВП се използва като показател за стандарта на живота на определена нация. Трябва да се прави също така разлика между БВП и брутен национален продукт, в който влизат и приходите от инвестиции в чужбина, което не се взема предвид при по-горните изчисления.
Така на практика само за двата маратона икономиката е пропуснала да произведе стоки и услуги за 480 млн.евро, което е почти 1% от БВП на страната.
Икономисти коментират, че тези изчисления са условни и търпят различни модификации, но са верни в същността си, тъй като и дори един работен ден в повече влияе на БВП, което най-ясно се вижда от статистиката на високосните години, когато ръстът е по-голям.
Както и да се пресмятат резултатите от почивките, частният сектор в България определено губи от тях, като най-много това засяга индустрията и различните производства с непрекъснат технологичен режим, както и финансовият сектор.
Печеливш по дефиниция би трябвало да е секторът на туризма, дори и сега. Хотелите по морето вече са отворени, тези в Югозападна България приемаха туристи от размирна Гърция, но не толкова, колкото са били те през същия период на миналата година.
Търговските вериги също не бяха в най-добра кондиция. Една кратка обиколка на големите магазини в столицата показва, че само първият ден от ваканцията е бил добър за продажбите.Следващите три са с по-малък оборот. В магазините на Централни хали, веригите Пикадили, Била, Фантастико, Кауфланд и други е по-малко натоварено в сравнение със същото време на делнични дни. Търговците обаче се надяват в края на неделята притокът да се засили поради нуждата хората да напазаруват за първия ден от работната седмица.
Експерти, които анализират последствията от миниваканциите, отбелязват, че сривът на икономиката от почивките между 5 и 8 май, какъвто е случаят сега, ще се възстанови около 20-24 май.
Българската търговско-промишлена палата коментира, че системата на почивните дни в страната е прекалено демодирана, без аналог по света, и не се променя въпреки аргументите за това. Популизмът на управляващите с повечето почивки е неефективен както за работодатели, така и за самите граждани - с други думи, това е “чиновническа икономика“.
За експертите от Асоциацията на индустриалния капитал причината за ниската производителност в страната, която е най-съществена, що се отнася до създадения или загубен БВП, не са празниците и почивните дни, а в останалите 250-260 дни от годината, когато не се работи достатъчно.
Предприемачите в България трябва да започнат да влагат част от печалбите си обратно в производството и в подобряване на услугите, които предоставят на пазара, а не да се чудят на какво да се надянат- нова колица или имотче на морето.Не може да ревеш постоянно като хималайски мечок, че другите са ти виновни.
Почивните дни около националните празници се дават като информация още в края на предходната година, за да може всеки да си планира работата !
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.