Българските университети извън Топ 100 на Европа
Седем испански и три италиански вуза сред десетте най-популярни висши училища
Нито един български университет не намира място сред първите сто в Европа по брой на студенти, участващи в програмата за обмен на Европейския съюз “Еразъм”. Европейската комисия обяви статистиката на най-успешните висши училища за учебната 2009/2010 г. “Еразъм” дава стипендии над 200 000 студенти от 32 държави годишно.
Първата стотица на вузовете, изпратили и приели студенти на курсове и стажове най-много, се оглавява от испански училища. Сред десетте най-популярни чужди университета в Европа има седем испански и три италиански вуза. Университетите на Гранада, на Валенсия и Политехниката на Валенсия са най-предпочитани от европейските младежи, участващи в “Еразъм”. Всеки от тях е успял да привлече между 1600 и 1900 чуждестранни студенти през миналата учебна година. Най-престижният ВУЗ в Източна Европа е Карловият университет в Прага, класиран тринадесети с 997 студенти по “Еразъм”. Вижте пълния списък на Топ 100 на: http://www.kalfin.eu/news/read/1357
Университетът на Гранада е изпратил и най-много свои студенти зад граница - 1851. Следват университетът “Комплутенсе” в Мадрид и Болонският университет в Италия. Два вуза от новите страни успяват да се класират сред първите десет по брой на студенти по “Еразъм” - Варшавският университет е шести, а Карловият университет е девети. В топ 20 на висшите училища, които са най-активни в осигуряването на курсове и стажове за своите студенти зад граница, има още пет испански, два полски и един чешки ВУЗ. В тази класация на 69-о място е румънският университет “Александър Йоан Куза” в Яш, а 99-и е Истанбулският технически университет. Пълният списък можете да намерите на: http://www.kalfin.eu/news/read/1357.
“Много е жалко, че българските университети отсъстват от Топ 100. Това е оценка за конвертируемостта и качеството на висшето образование у нас. Българските университети не са достатъчно открити към европейското образование”, коментира евродепутатът Ивайло Калфин. Той призовава правителството да насърчи университетите да бъдат по-отворени и да разкриват повече курсове на чужди езици. Калфин настоява банките да бъдат ангажирани в отпускането на нисколихвени кредити за стипендиантите на “Еразъм”, за да може повече български студенти да си позволят финансово да се включат в европейската програма.
България е сред страните, към които се проява най-малък интерес по програма “Еразъм” спрямо населението й. През миналата учебна година нашите вузове са приели общо 627 чужденци, а 1687 български студенти са получили европейски стипендии. Зад нас са само страни като Лихтенщайн и Люксембург, както и отдалечените Исландия, Кипър. Вижте повече за това кой иска да учи у нас на: http://www.kalfin.eu/news/read/1123.
Повече от 213 000 студенти са получили стипендии по програма "Еразъм" за академичната 2009/10 година. Освен Испания сред най-популярните дестинации са и Франция и Великобритания. Испания е държавата, която е изпратила най-много студенти в чужбина, следвана от Франция и Германия. През 2009/10 г. бюджетът на “Еразъм” е бил 415 милиона евро.
Засега амбициите им са основно да ходят на бригади, а там знаем какво се работи. Не искат да участват дори в live-програма за мързеливци.
Вчера една такава работеща студентка написа "Благоевграт" върху гаранционната карта на уреда, който си купих.
Едва се сдържах! Приятно беше момичето.
А когато говориш за академичност - ще бъде добре да си отвориш поне едното око, че иначе е някак - несериозно....
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.