Българските университети извън Топ 100 на Европа

04 август 2011 00:20   10 коментара   11820 прочита


Седем испански и три италиански вуза сред десетте най-популярни висши училища

Нито един български университет не намира място сред първите сто в Европа по брой на студенти, участващи в програмата за обмен на Европейския съюз “Еразъм”. Европейската комисия обяви статистиката на най-успешните висши училища за учебната 2009/2010 г. “Еразъм” дава стипендии над 200 000 студенти от 32 държави годишно.

Първата стотица на вузовете, изпратили и приели студенти на курсове и стажове най-много, се оглавява от испански училища. Сред десетте най-популярни чужди университета в Европа има седем испански и три италиански вуза. Университетите на Гранада, на Валенсия и Политехниката на Валенсия са най-предпочитани от европейските младежи, участващи в “Еразъм”. Всеки от тях е успял да привлече между 1600 и 1900 чуждестранни студенти през миналата учебна година. Най-престижният ВУЗ в Източна Европа е Карловият университет в Прага, класиран тринадесети с 997 студенти по “Еразъм”. Вижте пълния списък на Топ 100 на: http://www.kalfin.eu/news/read/1357

Университетът на Гранада е изпратил и най-много свои студенти зад граница - 1851. Следват университетът “Комплутенсе” в Мадрид и Болонският университет в Италия. Два вуза от новите страни успяват да се класират сред първите десет по брой на студенти по “Еразъм” - Варшавският университет е шести, а Карловият университет е девети. В топ 20 на висшите училища, които са най-активни в осигуряването на курсове и стажове за своите студенти зад граница, има още пет испански, два полски и един чешки ВУЗ. В тази класация на 69-о място е румънският университет “Александър Йоан Куза” в Яш, а 99-и е Истанбулският технически университет. Пълният списък можете да намерите на: http://www.kalfin.eu/news/read/1357.

“Много е жалко, че българските университети отсъстват от Топ 100. Това е оценка за конвертируемостта и качеството на висшето образование у нас. Българските университети не са достатъчно открити към европейското образование”, коментира евродепутатът Ивайло Калфин. Той призовава правителството да насърчи университетите да бъдат по-отворени и да разкриват повече курсове на чужди езици. Калфин настоява банките да бъдат ангажирани в отпускането на нисколихвени кредити за стипендиантите на “Еразъм”, за да може повече български студенти да си позволят финансово да се включат в европейската програма.

България е сред страните, към които се проява най-малък интерес по програма “Еразъм” спрямо населението й. През миналата учебна година нашите вузове са приели общо 627 чужденци, а 1687 български студенти са получили европейски стипендии. Зад нас са само страни като Лихтенщайн и Люксембург, както и отдалечените Исландия, Кипър. Вижте повече за това кой иска да учи у нас на: http://www.kalfin.eu/news/read/1123.

Повече от 213 000 студенти са получили стипендии по програма "Еразъм" за академичната 2009/10 година. Освен Испания сред най-популярните дестинации са и Франция и Великобритания. Испания е държавата, която е изпратила най-много студенти в чужбина, следвана от Франция и Германия. През 2009/10 г. бюджетът на “Еразъм” е бил 415 милиона евро.

10 коментара
04 Август 2011 07:53 | АСМ
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

КАКВА ИЗНЕНАДА!!!!


04 Август 2011 07:54 | лоша прогноза
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

След 95- 97 г. нивото на образованието в българия просто се срути - и на средното, и на висшето. На практика днес у нас е пълно със зле образовани и гимназисти, и висшисти. Напълно нормално и очаквано е да ни няма в Еврапейските класации за престижни ВУЗ-ове. Добре подготвените кадри скоро ще се пенсионират и ще оставят страната на настъпващите и агресивни зле подготвени и посредствени, но напористи "специалисти"!


04 Август 2011 11:02 | случаен
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

Този Калфин, както и авторът на статията не са много наясно. В класирането няма английски и немски университети. А това са най-престижните академични структури в Европа. Това показва, че програмата Еразмус (не Еразъм) просто не е достатъчно авторитетна да заинтересува истинските университети. По нея не се върши почти нищо академично, освен екскурзии на преподаватели и студенти. А че испански и италиански унита са там това се очаква, те са мързеливи, а програмата Еразмус просто е live-програма за мързеливци. Въпрос на време е такава програма да се закрие, тъй като по нея богатите страни плащат екскурзиите на мързеливците.


04 Август 2011 11:23 | Връо
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

Това не зависи само от качеството на университетите, а и от амбициите на студентите.
Засега амбициите им са основно да ходят на бригади, а там знаем какво се работи. Не искат да участват дори в live-програма за мързеливци.
Вчера една такава работеща студентка написа "Благоевграт" върху гаранционната карта на уреда, който си купих.
Едва се сдържах! Приятно беше момичето.


04 Август 2011 12:52 | до случаен
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Не става ясно, каква е разликата в мързела между испанските и българските студенти..... За немските университети се знае какво влиза и какво "излиза" ....
А когато говориш за академичност - ще бъде добре да си отвориш поне едното око, че иначе е някак - несериозно....


04 Август 2011 21:43 | Смехурко до случаен
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

Напълно Ви подкрепям... Завършил съм и в БГ/више и след това в Германия (преди 10 год).. Познавам добре, специалистите, от моят бранш... и даже тези от ЮЗУ...! В ЮЗУ положението наистина е трагично, от страна на качеството.. Даже наскоро разбрах, че някой хора даже са станали професори... Тези тук (Германия), и за канцеларска работа не биха ги взели, защото от научна работа и коректност, и представа си нямат... Живеят в свой измислен свят, в който те са най-великите... Съжелявам искренно студентите им, и техните родители...! А за бъдещето на Родината-не ми се мисли изобщо!


04 Август 2011 23:13 | KK
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Хей, Смехурко, докато си учил в Германия си забравил да пишеш на български. Да ти напомня: пише се висше, а не више, съжалявам, а не съжелявам и искрено, не искренно. Жалко за двете ти висши образования. Аз съм завършила в България, работя в Швейцария и се справям доста по- добре от местните ми колеги, а и децата ни са много по- добри в училище от техните.


05 Август 2011 00:35 | Смехурко до KK
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Приемам критиката! (признавам си- позабравил съм доста неща... Моля да бъда извинен!) Но не ми казвай, че си завършила ЮЗУ, и си по-добра от твоите колеги там...?! Да си призная честно, още един специалист не съм срещнал тук, който да е завършил там... Но, изключения има винаги...! ;) Както и да е... Приятна вечер на всички добронамерени, позитивни и усмихнати земляци...!


05 Август 2011 13:06 | до Смехурко
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Ти си поплювко родоотстъпник такъв!


06 Август 2011 10:58 | до македонка
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

А бе кукло, човекът по-нагре се извини, че има правописни пропуски поради дълго отсъствие от България. Не е нужно да показваш граматична гениалност и да хихикаш! Изместваш темата на коментара за ужасно ниската подготовка в българските ВУЗ-ове. Тя за съжаление е обратно пропорционална на самочувствието на завършилите неграмотници! Наистина има и такива, които оценяват ниското ниво на подготовка и вземат мерки да наваксат това със самостоятелна допълнителна подготовка. Но те са малко и обикновено след дипломиране напускат страната. Страшното е че след 15 - 20 години няма да имаме добри специалисти и трябва да си ги внасяме...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар