Българската стопанска камара: Студентите искат диплома, не знания

20 май 2011 00:20   2 коментара   7340 прочита
Томчо Томов
Томчо Томов


Томчо Томов

70% от завършилите висше се занимават с търговия, интересът към здравеопазването намалял наполовина

Около 35 на сто от завършилите средно и висше образование през 2008 и 2009 година са заети в търговията, а още 13% в търговията на едро. 16% от завършилите през 2009 г. са се насочили към ресторантьорството и още 2 % към хотелиерството. Още около 6% са привлечени от дейностите по охрана и разследване, организиране на хазартни игри и други услуги за населението.

Това означава, че повече от 70% от завършващите висше образование се реализират в сферата на търговията и услугите, а строителството и производствените дейности привличат все по-малка част от младите хора.

Данните са от анализ на Българската стопанска камара, представен по време на дискусия за образованието в ефира на Дарик радио.

Образователната система изостава от изискванията на пазара на труда. Половината от студентите се обучават в направление "Стопански науки и администрация", а с всяка изминала година намалява относителният дял на новоприетите студенти в технически науки и специалности. Това е предпоставка за интензивно застаряване на кадрите в промишлеността и води до сериозен риск за развитието на индустриалните производства през следващите години, посочи Томчо Томов, ръководител на Националния център за оценка на компетенциите, създаден в рамките на проекта на БСК по Оперативна програма развитие на човешките ресурси.

Друг притеснителен факт е, че е налице много рязък спад на относителния дял студентите в направление "Здравеопазване", които само за последните 5 години са намалели с над 50% (от 13.27 на 6.08% от всички студенти). Това, на фона на отлива от страната на медицински специалисти, води до реална опасност за нормалното функциониране на системата на здравеопазване и трудно може да бъде компенсирано в близко бъдеще.

Според Томов българските студенти постъпват в университетите не заради образованието, а заради дипломата за завършено образование. Факт е, че много млади българи, които завършват средното си образование, напускат страната и отиват в чужбина, за да компенсират дефицитите на родното ни образование, допълни представителят на БСК.

2 коментара
20 Май 2011 08:33 | ..
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

ПОДКРЕПЯМ ИДЕЯТА НА Г-Н БОРИСОВ, СТУДЕНТИКЕ, КОИТО ЗАВЪРШВАТ ДЪРЖАВНА ПОРЪЧКА ДА РАБОТЯТ В БЪЛГАРИЯ. НАЙ-ВЕЧЕ ВАЖИ ЗА ЗАВЪРШИЛИТЕ МЕДИЦИНА. АКО ИМ СТИСКА НЕКА СЕ ИЗУЧАТ В ЧУЖБИНА, ТАМ ДА ПЛАЩАТ ТАКСИ И ДА СЕ ИЗДЪРЖАТ, СЛЕД КОЕТО ДА СИ ОСТАТАН ТАМ. НЕ ПОСТАВЯЙТЕ ВСИЧКИ ПОД ЕДИН ЗНАМЕНАТЕЛ. ИВА МНОГО УМНИ И ТРУДОЛЮБИВИ ДЕЦА, КОИТО УЧАТ В ТЕХНИЧЕСКИТЕ И СТРОИТЕЛНИ ИНСТИТУТИ, РОДИТЕЛИТЕ ИМ НЕ СА ГОЛЕМИ БИЗНЕСМЕНИ, И ВЪПРЕКИ ВСИЧКО ОСТАВАТ ДА РАБОТЯТ И СЕ РЕАЛИЗИРАТ У НАС, В БЪЛГАРИЯ. А ТЕЗИ С МЕНИДЖЪРСКИТЕ ПРОФЕСИИ - ТЕ ПРОСТО ИСКАТ ДА ИМАТ ДИПЛОМА ЗА ЗАВЪРШИНО ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ. НАИСТИНА ЗА НИЩО НЕ СТАВАТ, Е ОСВЕН ЗА ДАЛАВЕРИ.


20 Май 2011 10:53 | учител
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

В България от край време да имаш диплом за висше образование се счита за престиж- забележете, не за добра професионална подготовка, а за фукня. Българина от години в семейството си се възпитава на принципа- учи да не работиш. И тъй като е много лесно вече да се влезе във висше уч. заведение ( а и висшите училища доста се нароиха и приемат на рояци студенти), родители- комплексари тикат децата си да вземат дипломи. А нивото на образованието в страната катастрофално е срутено.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар