България се нарежда на 85-о място по образование сред 139 страни
България е страна със средно развитие, но по някои показатели се нарежда след Индонезия, Черна гора и Азербайджан, сочат данни, изработени по методологията на Световния икономически форум, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков по време на форум за конкурентоспособността на българската икономика.
Световният икономически форум наблюдава 139 страни, а най-добрият показател на България е за участието на жените на пазара на труда. Страната ни е на 35-то място по този фактор и именно на него се дължи класирането ни на 58-мо място по отношение на пазара на труда. Другият съществен фактор са ниските разходи, свързани с прекратяване на трудовите отношения.
По качество на пътища България се нарежда на 135-то място, а по качеството на електропреносната мрежа и летищата - на 96-о. Страната ни заема и 127-мо място по изтичане на мозъци. По отношение на качеството в образователната система сме на 85-то място, в здравеопазването - 58-ми, по ефективност на антимонополното законодателство - 114-ти, по съдебна система - 125-ти, по наличие на организираната престъпност - 124-ти, а по иновации - 95-ти.
Според Трайков в момента българската икономика разчита основно на природни дадености и ниската цена на работната ръка. Най-добрият ни шанс да се приближим към позицията на средно европейска държава е да се концентрираме в секторите с висока добавена стойност, категоричен е Трайков. Той съобщи, че в момента в секторите с висока добавена стойност работят не повече от 500 хиляди човека.
Комбинацията между същестуващите индустрии и тези, които са все още на изследователско ниво, ще доведе по думите му до създаването на устойчиви индустриални клъстери. Фокусирането върху клъстери за IT, биотехнологии, индустриите, свързани със здравето, имат потенциал да утвърдят България като лидер в иновациите, смята Трайков. По думите му държавата може да помогне за постигане на целта чрез образование и инфраструктура, както и с пари от оперативната програма “Конкурентоспособност”, тъй като от държавния бюджет финансов ресурс не може да се осигури.
Към края на март са усвоени 20,3% от парите по програма, а до края на годината планираме да договорим целия бюджет и да изплатим 200 млн. лв., информира министърът.
По седемте оперативни програми на ЕС България е платила 1,755 млрд. лв., което е 11,3% от планирания бюджет, допълни министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Според него е необходимо да се промени цялата система за усвояване на европарите, защото в момента потенциалът за опростяване на процедурите е ограничен. Електронното кандидатстване и отчитане е първата стъпка в това отношение и ще стане факт от средата на годината, уточни той.
Посланикът на Германия Матиас Хьопфнер определи като основни спънки за навлизането на чуждестранните инвестиции нуждата от административна реформа и гарантиране на независимостта на съдебната система. Инвеститори всеки ден проявяват интерес и питат в посолството, но административната и правотата сигурност към момента ги карат да имат известни задръжки, обобщи дипломатът.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.