България като опасен за живота магнит
Откакто България бе приета в ЕС през 2007 година, страната се превърна в магнит за нелегални имигранти. За мнозина обаче тази транзитна отсечка по пътя към Западна Европа се оказва опасна за живота...
Под заглавие „България - опасен транзитен маршрут към Западна Европа“ интернетсайтът waz.euobserver. com помества следната дописка с автор Стефан Ташев:
Полумъртъв мъж лежи на брега на граничната река Марица на българска територия. Единствено фактът, че го намират българските гранични полицаи, спасява живота му. Човекът е иранец, опитал се да влезе нелегално в страната с лодка заедно с трима свои сънародници в мразовитото утро на 24 януари т.г. Те поели от Турция с местен трафикант, който ги превел през гръцко-турската граница. След това решили да влязат в България с лодка. Единият от иранците обаче паднал през борда. Останалите трима го оставили да се дави, слезли от лодката и се отправили към близката гора.
На път към обетования Запад
Само че няколко минути по-късно били забелязани от жители на пограничното село Капитан Андреево, които повикали Гранична полиция. Когато бил предприет опитът да бъдат спряни и да предоставят удостоверения за самоличност, имигрантите се опитали да избягат, но били спряни от полицаите, които произвели предупредителни изстрели с гумени куршуми. Граничарите последвали следите им в снега и открили четвъртия иранец, почти измръзнал до смърт.
Този случай не е изключение, подобни неща се случват често, почти всеки ден, по българско-турската граница. На същия този ден още седмина полузамръзнали нелегални имигранти, сред тях и една жена, били намерени на граничен КПП в ремаркето на камион: шестима турци и един иранец.
Откакто България бе приета в ЕС през 2007 г., страната се превърна в магнит за нелегалните имигранти. Те се опитват по всички възможни начини да се доберат до България, надявайки се да я използват като трамплин към побогатите евространи на запад. През 2009 г. Гранична полиция е хванала 485 нелегални имигранти по българско-турската граница, идващи от Ирак, Турция, палестинските територии и Афганистан. Имигрантите се опитват да преминават границата, кой както може. Използват лодки, укриват се в специални тайници в камиони или пълзят през границата по земята.
Всяко лято около милион и половина турски работници, живеещи и работещи в Германия, Холандия, Франция и Белгия, се отправят за отпуските си в Турция с автомобилите си. Плътен поток от превозни средства, понякога с по 7-8 човека във всяко, си проправя път през България. През септември движението е в обратната посока. Много семейства се опитват да прекарат някой роднина без документи с колите си. Покриват ги с одеяла или струпват върху тях багаж, та да не бъдат открити на границата. Полицаи вече са спасявали полузадушили се хора от коли.
Между комичното и трагичното
Когато имигрантите бъдат заловени, те обикновено искат хуманитарна защита или политическо убежище. Понякога България ги изпраща обратно в Турция, ако бъдат хванати на границата, или ги настанява във временни общежития за чужденци. Мнозина отчаяно се опитват да продължат към Гърция или Западна Европа. През 2009 г. са задържани 252-ма, опитали се да прекосят границата с Гърция.
Има и трагикомични случаи. Миналата година Гранична полиция спира гражданин на Таджикистан, изминал пеша 70 км от София до сръбската граница само с една раница и без документи, предполагайки, че Сърбия е най-добрият му шанс да продължи за Западна Европа. Има обаче и трагични истории, като тази на две руски жени, опитали се да се доберат до Гърция, но загинали в лавините на Беласица.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.