България и Русия изготвиха пътна карта за АЕЦ "Белене"
"Южен поток" се поема от "Булгартрансгаз"
В пътна карта за АЕЦ "Белене" България и Русия са определили много ясно задачите си - прив личане на европейски инвеститори, точна цена за след седем години, когато трябва да е пусковият срок, точен разчет на кой и по колко ще се продава електрическата енергия, финансирането по етапи. Отговорник от българска страна ще е НЕК, а от руска - "Атомстройекспорт". Проектът за газопровода "Южен поток" пък се прехвърля на "Булгартрансгаз". Това съобщи вчера премиерът Бойко Борисов след близо два часа разговори с първия руски вицепремиер Виктор Зубков, който бе на посещение в София.
Първият руски вицепремиер и председател на съвета на директорите на газовия гигант "Газпром" Виктор Зубков бе у нас за преговори с българските власти за развитието на енергийните проекти АЕЦ "Белене" и "Южен поток". Визитата бе договорена по време на телефонния разговор преди дни между Бойко Борисов и руския му колега Владимир Путин. На срещата присъстваха още посланикът на Русия Юрий Исаков и финансовият министър Симеон Дянков, който по решение на правителството отговаря за реализацията на руските енергийни проекти у нас. В разговорите участваха и енергийният министър Трайчо Трайков и изпълнителният директор на „Булгаргаз“ Димитър Гогов.
Битовите потребители в България плащат около 576 долара за 1000 куб. метра газ, което смятаме за много висока цена, заяви руският вицепремиер Виктор Зубков. По думите му средната цена, на която се продава газ за България от "Газпром", е приблизително 339 долара за 1000 куб. метра. Промишлените потребители плащат между 472 и 502 долара за 1000 куб. метра. При неравномерна консумация тези цифри се увеличават до 519 до 576 долара за 1000 куб. метра.
ВЪПРОСЪТ ЗА ЦЕНАТА НА ГАЗА ПО ВРЕМЕ НА РАЗГОВОРИТЕ Е БИЛ АБСОЛЮТНО СПРАВЕДЛИВО ПОВДИГНАТ,
смята руският вицепремиер. Зубков е поел ангажимента да докладва на премиера Путин и за това, че могат да се предприемат конкретни действия в условията на криза, за да се направи корекция в цената, въпреки че цената вече е определена до 2010-2011 година и тя възлиза на 90% от пазарните цени. Руската страна била обезпокоена от това, че има голяма разлика в цената на входящия газ и тази за крайните потребители. "Газпром" поддържа мониторинг на цените в европейските страни и има числа в България, които предизвикват безпокойство, смята Зубков. До четвъртък ще бъдат уточнени тези параметри и ще бъдат направени проверки. До четвъртък ще бъде направена проверка откъде възниква тази разлика. "Иначе може да се стигне до ситуация да постигнем нива на цени, които удовлетворяват страната, но това да не бъде почувствано от потребителите", коментира Зубков.
Руската страна е поела ангажимент в четвъртък да коментира цената на газа за България. Според премиера Бойко Борисов експертите не са могли да дадат обяснение как се формират цените на синьото гориво за крайните потребители на газ в България. "Повтаря се схемата с електроразпределителните дружества " от "Газпром" излиза евтин газ за България, а цената до крайните потребители е съвсем друга. Не мога да си обясня къде по посредниците се начисляват цените, които отиват до крайния потребител", коментира Борисов. Премиерът е поставил задача на Димитър Гогов до днес да докладва как и при кого отива разликата.
Зубков е поел ангажимент да разговаря с премиера на Русия Владимир Путин да се направи така, че крайният потребител у нас да не понесе удар от определянето на цената на газа. "Разбрахме се с руската страна да бъдем точни и коректни и да разберем къде изтичат парите - да не стане така, че ние да понижаваме цените, а крайният потребител да не разбере, че сме го направили", каза още Борисов. По думите на премиера правителството понася негатива от това, че някой по веригата при доставката на газ става богат. "Не съм прокурор да обвинявам", каза той, като допълни, че очаква доклад, в който да бъдат описани цената на газа, разходите и печалбите.
"ЮЖЕН ПОТОК"
България ще увеличи до два, а може би и до три пъти печалбата си от газопровода "Южен поток", заяви премиерът Бойко Борисов след срещата си с руския първи вицепремиер Виктор Зубков. Двамата са се договорили, че руският газ, който минава през България за Гърция и Турция, ще продължи да минава по съществуващите в момента тръби. Те ще останат собственост на "Булгартрансгаз", като така страната ни ще получава 100% от транзитните такси за пренасяния за южните ни съседи газ. Става въпрос за 17 млрд. кубически метра годишно.
Целият капацитет на "Южен поток" ще е 63 млрд. кубика газ на година. Така по българската газопреносна система ще минава не по-малък обем газ, отколкото в момента. Единственото изключение ще бъдат 90 километра газопровод от станция Кардам на границата с Румъния до станция Провадия, към която ще бъде включена тръбата на "Южен поток", която ще излезе от Черно море. За останалите 46 млрд. кубика, които ще отиват към Сърбия, Австрия и Италия, ще бъдат построени нови тръби. В тях по 50% ще си разделят България и Русия, като така страната ни ще взима и половината от транзитните такси, обясни Борисов.
Премиерът заяви още, че делегацията на "Булгаргаз", която в четвъртък ще бъде в Москва за преговори, ще доуточни детайлите по проекта. Вече е започнало предпроектното проучване за изграждането на газопровода. Заедно с привлечените в него международни експерти ще се постигне най-доброто, увери Борисов. Той допълни, че това е много добър проект по време на икономическа криза, защото ще осигури около 10 хил. работни места в България и още толкова в Русия. В момента предстои и създаването на съвместна българо-руска проектна компания, която да работи по изграждането на газопровода.
АЕЦ "БЕЛЕНЕ".
Цената на АЕЦ "Белене" ще бъде намалена с около 40%. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов след срещата му с руския първи вицепремиер Виктор Зубков. Двете страни са се договорили да създадат пътна карта за реализацията на проекта, за да е ясна всяка следваща стъпка. Така цената на централата ще бъде намалена до 6, максимум 7 млрд. евро, като тя ще остане такава до 2017 г., когато трябва да влезе в експлоатация. За целта в договора няма да бъдат записвани инфлационните индекси.
Борисов съобщи още, че в договора за АЕЦ "Белене" ще трябва да бъде записана ясно и формулата за образуване на цената на тока от Втора атомна, както и къде ще бъде продаван той. Двамата със Зубков са се разбрали за включването на западноевропейски инвеститор в проекта. За тази цел българското правителство води интензивни преговори с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер. Освен това Борисов преговаря и със сръбския премиер Борис Тадич, от когото до седмица чака отговор за включването на Сърбия в проекта с миноритарен дял.
Бойко Борисов съобщи още, че до септември реакторът за първия блок на АЕЦ "Белене" вече ще бъде готов, за което България ще трябва да плати 280 млн. евро. Досега за изготвянето му са платени 300 млн. евро. Българският премиер съобщи, че основната работа по проекта се поема от НЕК и "Атомстройекспорт". Борисов изрази надежда, че българската страна ще успее да плати въпросните 280 млн. евро за реактора, в противен случай може да очакваме дело в съда за плащане на неустойки.
"С една дума, руската страна ме разбира много подобре, отколкото нашите опоненти в България", каза отново премиерът Борисов.
За АЕЦ "Белене" бяха постигнати много положителни резултати, каза Виктор Зубков след срещата. По думите му проектът е приключен " подготвени са всички документи за него.
„СТАВА ВЪПРОС ЗА НАЙ-ДОБРЕ РАЗВИТИЯТ ПРОЕКТ В ЦЕЛИЯ СВЯТ“,
категоричен е руският вицепремиер. Той добави, че е постигната най-високата възможна сигурност на обекта. Имало е общо 8 хиляди забележки, на които е било отговорено.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.