България е сред основните източници на оръжия за режими в Близкия изток и Северна Африка
Съобщение на Амнести интернешънъл
САЩ, Русия и ред европейски държави, включително и България, са доставяли огромни количества оръжия на репресивни правителства в Близкия изток и Северна Африка преди тазгодишните въстания, въпреки че са имали доказателства за значителния риск от това да се използват за нарушения на човешките права, съобщи вчера Амнести интернешънъл.
“Тези открития отразяват яркия провал на настоящия контрол на износа на оръжия и всичките му недостатъци. Те подчертават и необходимостта от ефективно, глобално споразумение за търговия с оръжия, което да отчита в пълна степен необходимостта от спазване на човешките права”, заяви главният изследовател на търговията с оръжия Хелън Хюз.”Правителствата, които днес твърдят, че са солидарни с народите в Близкия изток и Северна Африка, са същите като онези, които доскоро доставяха оръжията, куршумите и военното и полицейското оборудване, използвани за убиването, раняването и произволното задържане на хиляди мирни протестиращи в Тунис, Египет, Сирия и Йемен”, отбелязва Хюз.
В доклада на Амнести още се посочва, че основните доставчици на оръжия към петте страни са Австрия, Белгия, България, Чехия, Франция, Германия, Италия, Русия, Великобритания и САЩ. Най-малко 11 държави са осигурили военна подкрепа или са позволили износа на оръжия и боеприпаси за Йемен, където близо 200 протестиращи т.г. изгубиха животите си. В това число България, Чехия, Германия, Италия, Русия, Турция, Украйна, Великобритания и САЩ.
Амнести също така набляга, че голяма част от оръжията, открити в Либия, са произведени или от Съветския съюз, или от бивши комунистически държави. Значителна част от боеприпасите на поддръжниците на Кадафи са китайски, български и италиански. Най-малко 20 държави са продавали и доставяли оръжия, боеприпаси, сълзотворен газ и оборудване за борба с безредиците на Египет. Най-големият износител са били САЩ, които за срок от година са осигурили стока за общо 1,3 млрд. долара. Сред останалите топизносители са Австрия, Белгия, България, Италия и Швейцария.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.