Българинът още помни 1997 г., най-спестовни сме в Европа и не си обслужваме кредитите

24 май 2011 00:18   1 коментар   3763 прочита

Българинът е най-спестовен сред жителите на Централна и Източна Европа според изследване на UniCredit, представено по време на годишната среща на ЕБВР в Астана. Прирастът на спестяванията на домакинствата в България през 2010 г. е близо 6% от БВП, изчислиха италианските банкери - двойно повече от Полша и тройно повече от Румъния.

Заедно с това българските домакинства през изминалите няколко години сред страните в региона са изтеглили най-много кредити, които са се оказали извън възможностите им - близо 18% е делът на необслужваните кредити на домакинствата у нас. Необяснимо противоречие или втори спукан кредитен балон в рамките само на 12 години?

Според главния икономист на UniCredit за ЦИЕ Фабио Мучи в България всичко ще си дойде на мястото, но е нужно време, както и повече интеграция.

- Г-н Мучи, проблемните кредити сред домакинствата в България са 18%, което е най-голям дял сред страните от нова Европа. Представлява ли високият дял на необслужваните кредити реална заплаха за сигурността на финансовата система?

- Както и в останалата част от този регион, качеството на кредитите дава основание за притеснения в този момент. В България проблемните кредити в търговския сектор значително нараснаха. Но да се правят сравнения между различните страни не е коректно заради използваните различни класификации за проблемни кредити.

В България като цяло банковият сектор е много добре капитализиран, с капиталови показатели много над изискванията - което е ясен индикатор, че банките са добре предпазени срещу негативните ефекти от необслужваните кредити.

С благоприятната макроикономическа среда - растежът на икономиката, започна да се подобрява в края на 2010 г., през първото тримесечие на 2011 г. също има някакво подобрение - според мен и качеството на кредитите ще се подобри в България. Но все пак за пълното изчистване на тези проблеми е нужно доста време.

- А какво ще кажете за ипотеките в България? Цените на имотите значително се повишиха през последните години, а сега изглежда балонът се спука?

- Корекцията в цените на имотите в страни като България вече е чувствителна. Мисля, че корекцията може да продължи и през 2011 г., особено в някои специфични сфери и райони за недвижимите имоти.

Но търсенето на подобрения в качеството на жилищата в България остава голямо. Както се видя от направеното изследване, 20% от жилищата в България се нуждаят от сериозен ремонт. Така че перспективите пред ипотеките ще се запазят във връзка с процеса на подобряване на качеството на жилищата. Ипотеките ще нарастват много по-силно от потребителските кредити.

Но и тук ще е нужно време, преди да видим по-цялостно възстановяване в този сегмент, особено във връзка с проблемите на вътрешния трудов пазар и нарастването на разполагаемите доходи, които първо трябва да се консолидират.

- Преди малко казахте, че една от задачите на UniCredit в страните от нова Европа е да образова своите клиенти. Става ли българинът по-наясно със сложните финансови продукти?

- Това не е лесен въпрос. Настоящото ниво е едно нещо, но пространство за въвеждане на сложни финансови продукти определено е налице. България през 1997 г. преживя период на големи загуби във взаимни фондове и спомените за това са още живи.

Колкото повече се отваря пазарът за финансова интеграция със Западна Европа, толкова повече финансови продукти ще се предлагат на пазара и толкова повече ще се засилва апетитът за риск сред българските домакинства.

Но засега те твърдо се фокусират към традиционни, дори консервативни форми на спестяване, като банковите депозити. Също така мнозинството предпочита ликвидността, която е по-голямата част от техните активи.

- Как виждате развитието на капиталовите пазари в България? Как ще се движат цените на акциите?

- Това не е област, в която сме особено концентрирани. Но страни като България страдат заради относително ниското ниво на проникване и развитие на капиталовите пазари. Флуктоациите в цените са силно повлияни от много малкия брой акции, които се въртят на тези пазари.

В този смисъл има голяма нужда от отваряне на капиталовите пазари и разширяване на обхвата на този финансов пазар, което от своя страна е необходимо за осигуряване на повече финансиране на местно равнище.

- Говорите за някаква форма на консолидация, вероятно за сливане на Българската фондова борса с някоя по-голяма?

- Както казах, не следя особено тези пазари, но мисля, че сливане с фондовите борси на други страни, включително съседни страни, ще е много полезно.

1 коментар
25 Май 2011 07:46 | мнение
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

как да обслужваш кредитите като лихвата в България е с 10% по висока от колкото в италянския клон на банката. Дерат ни като овце.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар