Бъдещите висшисти изправени пред дилема в СУ: Крум и Омуртаг или делото на Георги Раковски
Кандидат-студенти напускат аудиториите - не очаквали да се падне темата от предварителните изпити
“Териториално разширение и централизация на България през първата половина на 9 век” и “Обществено-политическа дейност на Георги Раковски (1821-1867) - бяха двете теми, които се паднаха вчера на кандидатстудентския изпит по история на България в Алма матер. Те бяха изтеглени от Янина Минчева от Силистра.
Бъдещите висшисти можеха да изберат да пишат по една от двете теми. По първоначални данни 1810 души са заявили желание да се явят на изпита, но по традиция около 150 от тях така и не се явяват на него.
Деканът на Историческия факултет на СУ доц. Пламен Митев заяви, че очаква по-високи резултати от миналогодишните, тъй като двете теми са приятни и изключително благодатни за кандидат-студентите.
Още повече, че темата за Крум и Омургаг се падна и на предварителния изпит в СУ и по всяка вероятност младите кандидати са се поучили от пропуските си. Според него кандидат-студентите имат особен интерес към Средновековието, но и темата за Раковски не би трябвало да ги затрудни, тъй като става дума за популярна обществена личност.
Проверителите имат “класически” критерии и на първо място в изпитната работа ще се оценяват историческите факти, ще се изисква и историческо мислене - уменията да се анализира и оценява, също много важна е и грамотността на кандидат-студентите, заяви доц. Митев.
Минути след обявяването на темата обаче мераклиите за ВУЗ започнаха да излизат от изпитните зали. Аргументите на някои от тях бяха, че не са очаквали повторно да се падне тема за управлението на хановете през 9-ти век, а около Раковски има прекалено много данни, които трябва да бъдат представени в разработката. Кандидат-студентка, която също побърза да излезе от изпита, посочи, че обикновено младите хора се фокусират или върху Средновековието, или върху Новата история на България, като изключват периода на Възраждането.
Тази година не липсваха и куриозни случаи. Един от кандидат-висшистите обясни пред журналисти, че не възнамерява да кандидатства с история, въпреки че се яви на изпита в Софийския университет. Той обясни, че явяването му не зависело от него, вече бил записан. Впоследствие обаче решил, че ще се пренасочи и ще кандидатства с немски и български език и литература.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.