БСП останаха сами в битката срещу Цецка Цачева
Яне Янев им отказа подкрепа, в ДПС въобще не са обсъждали подписка за отстраняване на шефа на НС
Импийчмънта срещу Цецка Цачева няма да го бъде - по всичко личи, че социалистите няма да успеят да съберат необходимите 80 подписа за задвижване на процедурата по предсрочното отстраняване на парламентарната шефка. Въпреки общите критики към Цачева, червените няма да бъдат подкрепени от независимите депутати на Яне Янев от разпадналата се група на РЗС. Резервирани остават и в ДПС - там въпросът за включване в евентуална подписка въобще не е коментиран.
Всъщност БСП още не е стартирала подписката за отстраняване на Цецка Цачева от председателското място в Народното събрание. По признание на зам. председателя на "Коалиция за България" Ангел Найденов засега са водени само "съвсем предварителни разговори" с партньори.
"Когато обявим политическите решения, тогава всичко ще стане ясно", коментира той евентуалните перспективи пред инициативата. Какво е направила досега БСП ще бъде обявено утре, след заседанието на Изпълнителното бюро на партията. Намерението за бутане на шефката на НС бе заявено в петък от лидера на партията Сергей Станишев. Той обвини Цачева в системно нарушаване на парламентарния правилник и че допуска неуважително отношение към институцията от страна на премиера и министрите.
Въпросът ще подкрепят ли инициативата на бившия си коалиционен партньор изненада депутата от ДПС Камен Костадинов. "От вас чувам, че има такава подписка", заяви той. После уточни, че този въпрос не е бил обсъждан и съответно партията няма позиция по въпроса. Иначе той е на мнение, че събирането на подписи няма да препъне евентуално искане. "Аз мисля, че има други политически сили и народни представители, които са заявили негативното си отношение към г-жа Цачева и едва ли, ако ние решим да подкрепим подобно искане, ще има проблем със събирането на подписи. Но това е съвсем хипотетичен вариант. Не сме обсъждали този въпрос", категоричен бе Костадинов.
За задвижване на процедурата са необходими 80 подписа. БСП разполага с 40 депутати, ДПС - с 37. Както и да се правят сметките, те няма да излязат, ако не се намеси трети играч. За такъв бе заподозрян отборът на Яне Янев. След разпадането на парламентарната му група той "разполага" с 8 гласа на независимите му съратници. Те пък са сред най-активните критици на Цецка Цачева. Самият партиен лидер Янев вече е бил гонен от пленарна зала след спречкване с шефката на парламента. Сега обаче е категоричен, че няма да се включи в подписка на БСП и ДПС.
"Ние не оттегляме критиките си към Цачева, но не можем да бъдем в комбина с БСП и ДПС. За нас те са толкова виновни, колкото ГЕРБ и "Атака", заяви лидерът на РЗС Яне Янев. Той даде и още един мотив за "саботажа" на опозиционната инициатива - несигурен финал. "БСП, както обикновено, показва пълна неадекватност и прави ходове за някакво временно задържане на присъствието им в новините. Ние не можем да бъдем съпричастни с подобни техни действия, защото нямаме никакви гаранции, че от тази подписка ще има някакъв ефект, така, както нямаше никакъв ефект от вота им на недоверие", обясни Янев.
За да мине своеобразният "вот на недоверие" към Цачева, срещу нея трябва да гласуват повече от половината от присъстващите в залата депутати, което означава, че те може да са и по-малко от 121 гласа (50 % + 1).
През март т.г. се провали опитът за импийчмънт на президента Георги Първанов. Искането бе подкрепено от 155 депутати при необходими поне 161, за да продължи процедурата в Конституционния съд.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.