БСП: Бавно и сигурно премиерът прави АЕЦ "Белене" чужд проект

02 декември 2010 00:18   3294 прочита
Сергей Станишев
Сергей Станишев


Сергей Станишев

Румен Овчаров: Преговорите между България и Русия са тип "Капалъ чарши"

Зад мен стои българският данъкоплатец и това не е ултиматум - най-сетне трябваше да стане ясно за всеки един в България как е преговаряно за АЕЦ “Белене”, така премиерът Б. Борисов коментира призива си към шефа на “Росатом” Сергей Кириенко да признае, че Русия е направила грешка, като е съобщила първоначално, че цената на централата е 4 млрд. евро, а впоследствие 6.4 млрд.

Във вторник бе подписан меморандум за създаване на проектна компания, която да реши всички проблеми по строежа на АЕЦ “Белене”. Бяха обявени и два чужди инвеститора, освен руската държавна компания, а цената беше закована на не повече от 6,3 млрд. евро. “Нищо в проекта АЕЦ “Белене” не се е забавило, откакто на власт е правителството на ГЕРБ. Помолих Кириенко да излезе и да го каже публично. “Предишните управляващи са толкова нагли, че вече, когато всички маски са свалени, пак излизат и говорят какви ли не измишльотини. За 1 г. Тройната коалиция не е лицензирала проекта, което до 1-2 месеца ще се случи. Освен това Кириенко, който е и бивш премиер на Русия, призна, че и руснаците са допуснали грешка, а Георги Първанов се тупкаше най-много в гърдите за Големия си шлем”, добави още Борисов по повод известната реплика на държавния глава, който нарече така подписването на първоначалните договори с Русия за АЕЦ “Белене”, газопровода “Южен поток” и нефтопровода “Бургас - Александруполис” през 2008 г.”То и полетите в космоса са нещо много хубаво, но НАСА замразиха полетите, щото нямат пари”, метафорично сравни нещата Борисов.

Премиерът заплаши, че ако още веднъж чуе, че RWE се е отказала от проекта заради правителството, ще стане международен скандал, защото ще поиска от германската компания да коментира причините. Той обеща, че ще помоли официално RWE да кажат защо е това, което няма да е особено приятно за тях. “Най-радостното за мен е, че руската страна призна, че е преговаряла просто да се подпише договорът. Аз съм оптимист, защото идват френската инженерингова фирма “Алтрон” и финландската енергийна корпорация “Фортум”, които са доста известни на ядрената енергетиката. Убеден съм, че след старта догодина ще се появяват и още инвеститори, които ще проявят желание да участват в проекта. “Ще търсим и други инвеститори, защото руската страна е готова да финансира 40% от обекта, другата част от парите трябва да се намерят от сключване на нови акционери”, каза още министър-председателят.

Той обаче беше категоричен, че няма да коментира оставка на министъра на културата Вежди Рашидов заради скандала с пътуването му до Италия заради филма на българската режисьорка Мишел Бонев. Във вторник от БСП заявиха, че подават сигнал срещу него в антикорупционната комисия на парламента. Борисов заяви, че министърът е бил подведен и си е извлякъл поука от случая с пътуването до Италия.

“Тихичко той направи една много добра реформа в Министерството на културата, успя да създаде ред и надявам се с тези нови 10 милиона, които ще дадем за театрите, да се успокои положението там”, добави премиерът.

Бившият премиер Сергей Станишев, чието правителство избра Русия за изпълнител на проекта АЕЦ “Белене” и подписа споразумението с “Атомстройекспорт” за изграждането й, разкритикува Бойко Борисов и екипа му, че не са договорили добри икономически условия при подписването на меморандума за проектната компания за централата.

Сегашните управляващи са пропуснали четири важни условия при договарянето на проекта, заявиха на брифинг вчера Сергей Станишев и бившите му министри на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и Петър Димитров.

Според тях заложената от “Росатом” цена на проекта 6.3 млрд. евро е прекалено висока. Второ, в разговорите не са използвани всички български козове " например техническите пропуски от руска страна. Третият пропуск е “възможността АЕЦ “Белене” да бъде българска, а не руска”, посочи Станишев. По думите му Русия получавала без никакви условия 45% от централата, което е и четвъртият пропуск.

Румен Овчаров каза, че цената на “Белене” не може да бъде защитена с абсолютно никакви икономически параметри. Според него преговорите между България и Русия са тип “Капалъ чарши”. На въпрос дали това означава, че БСП не са съгласни с факта, че Русия е основен инвеститор и участник в проекта, Овчаров отговори, че въпросът е принципен и че те не са доволни от това, че АЕЦ “Белене” става бавно и сигурно чужд проект.

Станишев коментира, че цената 6.3 млрд. евро не отговаря на никакви инфлационни индекси на Евростат и е прекалено висока.

Според меморандума руснаците получават 47% и поемат задължението да финансират изграждането “на свой риск”, който впоследствие ще се покрива от българската държавна компания НЕК, ангажирана с дългосрочното изкупуване на електроенергията от бъдещата централа.

Към момента НЕК държи контролен пакет от 51% в проекта, а новопоявилите се финландски и френски инвеститор заявиха по 1 процент участие с опция финландците да го увеличат до 25%, както и да влязат други инвеститори като Сърбия.

БСП настоява българската държава да запази контрол в АЕЦ “Белене”, но правителството на Борисов заяви, че няма да вложи и лев от държавния бюджет в този проект, който трябва да се финансира от чужди инвеститори на пазарен принцип, поради което делът на НЕК ще падне доста под 51%.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар