Борисов има здравословен маниер на управление
Социологът Мира Радева: Смъкваш ли авторитета на кабинета, вън си
- Г-жо Радева, предизвестена ли беше оставката на министъра на здравеопазването Анна-Мария Борисова?
- И да, и не. Да, защото премиерът Бойко Борисов има доста здравословен маниер на управление и когато даден министър смъква от авторитета на кабинета, той го отстранява по категоричен начин. По ред причини проблемите в здравеопазването силно ескалираха през последната година. От една страна има финансов дефицит, от друга - не без основание съмнения за недотам чисти начини за допълнително увеличаване на доходите на болниците. Имам предвид това, за което всички говорят - изкуствено завишаване на разходите и т.н., т.е. необходим е по-строг контрол. Заедно с това не е за подценяване и фактът, че здравната система през последните 10-12 години не беше сериозно реформирана и работеше малко на празни обороти. Наше съвсем скорошно изследване показа, че над 80%, почти 90% от хората не са доволни от здравеопазването. Лекарите също са недоволни, Здравната каса е в непрекъснат дефицит. Излиза, че имаме нещо, което никой не харесва.
- Оставката признание ли е за краха на здравната реформа?
- Здравната реформа реално не е започнала. Първото, което наистина трябва да се направи, е здравна карта, т.е. да се преценят потребностите на всеки регион. Когато стана здравен министър, Анна-Мария Борисова увери, че трябва да се направи пълно изследване на здравните нужди на населението. Може и да е направено, но не е оповестено публично. Никой досега не е направил доклад за нуждите на различните групи потребители по региони в страната. Добре разбирам какво е значението на едно мащабно проучване, което трябва да включва различни категории, включително и елементи на социално-икономическа и демографска перспектива на регионите, за да може да се отчете не само сегашното състояние, но и тенденциите от него. Не знам защо по време на управлението на проф. Борисова това не се случи, а ако се е случило, не е оповестено. Диагностиката обаче е само първият етап. Вторият е стратегия за всеки един от регионите. Но, както каза и премиерът Бойко Борисов, това не може да се направи от здравното министерство просто ей така. Трябва да седнат на една маса в съгласие с пациентските организации, с Българския лекарски съюз, с партньорите. Да се съберат и да кажат: оказва се, че положението е такова и такова, значи трябва да намерим съгласие какво ще правим във всеки един от регионите. Третият момент, който задължително очаквахме да се случи, е въвеждането на т.нар. електронни здравни карти, за да се засили контролът. Защото здравната система гълта пари, но се оказва, че ние не сме сигурни дали те отиват по предназначението си, дали реално покриват някакви здрави нужди на пациентите, или обратно - потъват в нечии джобове. Казвам всичко това с огромна болка. Знаете, че участвам в шоуто “Байландо”. Изключително обидно е да видиш, че почти всички от тези 24 каузи са свързани със здравни проблеми. Те са породени от несвършена работа на здравното министерство, на здравните институции. За мен е нелепо някой да каже, че мечтата му е детенцето му да оцелее, или пък да признае, че няма кой да плати операцията на бебе, родено с два слепени пръста. Извинявайте, но ние изглеждаме по-зле от бананова република. В тази страна човешкият живот сякаш няма никакво значение. И освен че това показва ужасна некоректност на всички управляващи институции, говори, че и ние като граждани не сме на мястото си и не знаем как да отстояваме интересите си. Едва ли не пак най-силната част от целия демократичен преход са медиите, пред които да се оплачем, хората да ни видят, да ни подкрепят и да спасят едно или друго дете. Това е срам за всички ни.
- Часове след оставката на Анна-Мария Борисова БЛС обяви, че който и да дойде на нейно място, няма да се справи, защото проблемът не е в здравния министър, а във финансовия Симеон Дянков.
- Мисля, че лекарите са прави само донякъде. Борисова до голяма степен беше с вързани ръце. Преосмислянето трябва да стане, защото не може системата да продължи да функционира по същия начин. Да, прави са да протестират, защото в момента не им се заплащат неща, които реално са извършили. Но, от друга страна, здравният министър за това време трябваше да изгради основите на бъдещата стратегия на здравната реформа, а това не се случи. За съжаление и предишният министър д-р Божидар Нанев, и д-р Анна-Мария Борисова не направиха нужното.
- Първите дни на октомври ще минат под знака на протестите. Освен този на лекарите КНСБ организира и протест срещу пенсионната реформа, ще има и миньорска стачка. Това ще повлече ли през есента и зимата поредица от социално недоволство?
- Много зависи какво ще бъде икономическото състояние на държавата. При последното изследване ми направи впечатление, че за първи път от много време насам безработицата излиза на едно от първите места сред проблемите на българина. Тя беше отишла доста по-назад. Преди хората недоволстваха от ниските заплати, което и традиционно беше по-напред. Летният сезон приключва и сезонната работа намалява, хората, които са намирали препитание в селското стопанство и туризма, включително и в други страни на Европейския съюз, ще се върнат. И ако се окаже, че икономиката буксува, има доста голяма опасност да възникнат протести. Следейки поведението на Бойко Борисов, смея да твърдя, че можем да очакваме и нови оставки.
- Смятате ли, че в един момент сините и “Атака” може да оттеглят подкрепата си за правителството?
- Те нямат интерес да напускат парламента, защото при нови избори ще получат същия резултат или даже още по-лош. Сега “имат ръка” в изпълнителната власт, а при една нова конфигурация могат да я загубят. По-скоро очаквам да крепят кабинета, но да го правят, като поставят сериозни условия.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.