Борис Велчев иска два пъти повече обвинители в спецпрокуратурата, търси доброволци
Поне два пъти повече прокурори от 11-те, които прие Висшият съдебен съвет /ВСС/, трябва да работят в бъдещата специализирана прокуратура, заяви главният прокурор Борис Велчев.
Велчев коментира преди заседанието на ВСС, че според него броят на обвинителите, които ще работят в тази структура, е по-подходящо да бъде около 20-25 човека. Толкова прокурори ще са необходими за първоинстанционната прокуратура и още около 10 за апелативната специализирана прокуратура, отбеляза главният прокурор. Идеята не е просто да създадем една структура, идеята е да я направим ефективна. Елементът на ефективност е те да бъдат по-малко натоварени, отколкото са в момента, обясни Велчев. Той се надява да се намерят "доброволци" сред обвинителите, които да искат да работят в спецсъда. Ако не се даде гаранция, че тази система ще заработи, ако няма осигурени материални условия, ако няма гаранция, че те ще бъдат по-малко натоварени от останалите колеги, за да се концентрират върху сложни дела, ако нямат мотивация да отидат в тази прокуратура, да намерим доброволци ще бъде сложно, предупреди обаче Велчев.
Той посочи, че не се обсъжда кои обвинители ще работят в спецпрокуратурата, тъй като, преди да стане това, трябва да се обяви конкурс. Велчев потвърди, че делата, които ще влизат в специализираната прокуратура, ще бъдат около 1000-1100 на година, но не всички ще стигат до съд. “Ако по едно дело извършителят не бъде разкрит, то се спира и не стига до съда. Една част от тези дела се прекратяват, така че цифрата на делата, които влизат в прокуратурата и съда, е различна”, обясни Борис Велчев.
Той обясни, че компетентността, предвидена в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) за специализираните структури, не е само за организирани престъпни групи, а и по разследване на престъпленията по два текста на Наказателния кодекс (НК), свързани с незаконно разпространение на фалшиви парични знаци, кредитни карти и бандероли. “Само тези дела са около 800. Нашата идея е те да бъдат премахнати от компетентността на специализирания съд, тъй като в тяхното разследване няма нищо особено. Тогава ще останат само дейности, свързани с организирани престъпни групи, и така ще останат 200-300 дела”, каза Велчев.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.