Борис Велчев и Маргарита Попова единни в мнението си за промяна на конституцията

25 март 2010 00:20   5173 прочита
Борис Велчев
Борис Велчев


Борис Велчев

Правосъдният министър: Реформата е в сериозен застой през последните години

Главният прокурор Борис Велчев и правосъдният министър Маргарита Попова се обединиха вчера зад мнението, че е нужна промяна в Конституцията. Обвинител номер 1 не за първи път говори за ревизиране на частта, която урежда структурата на „правителството“ на съдебната власт - Висшия съдебен съвет. Нов тласък на дискусията бе даден от представянето на междинния доклад на Европейската комисия за България, в който се казва, че са необходими още реформи в правосъдието.

Съдебната система очевидно е нереформирана и докато е такава, обективно ще буди критични бележки, заяви вчера главният прокурор. По думите му са необходими промени в Конституцията и законодателството. Според него, решение 3 на Конституционния съд от 2003 г., според което структурата на Висшия съдебен съвет може да се изменя единствено след свикване на Велико Народно събрание, би могло да се преразгледа. Мисля си, че както животът се развива, така и Конституцията и конституцонната практика могат да се развиват. И не е изключено да питаме пак Конституционния съд по някои аспекти на решение 3, дали не е дошло времето те да бъдат преразгледани, обясни главният прокурор.

Съдебната система не е реформирана, докато в нея не настъпят много сериозни промени. Това, което вече 20 години наричаме реформа, но аз, честно казано, не знам в какво се е изразило до този момент, критиките на Европейската комисия ще бъдат всяка година едни и същи, заяви Борис Велчев. По думите му без диалог между съдебната власт и Народното събрание реформа не може да се случи.

Ние можем да бъдем инициатори на тази реформа и да направим предложенията, които смятаме за необходими. Аз също съм го правил многократно с всеки един доклад, който изнасям в Народното събрание, посочи Велчев.

Докладът, както обичайно се случва, е обективен, достатъчно критичен и достатъчно познат, заяви още той. Според него, основните новини в документа са, че има значително подобрение на работата на прокуратурата по европейските фондове, както и положителната оценка на съвместните екипи на МВР и ДАНС. Голямата критика е, че прокуратурата не е успяла да се справи с т. нар. скандал „Красьо“ и ние не сме се отказали, категоричен бе Велчев. По думите му тези критики не са изненада за никого, а споменаването на скандала било логично и очаквано.

Идеята за промяна на структурата на Висшия съдебен съвет се обсъжда все по-активно. Правосъдният министър Маргарита Попова заяви вчера, че съдебната реформа е била в сериозен застой през последните 3-4 години. Тя потвърди, че ще бъде изпратено питане до Конституционния съд. Това ще стане паралелно с работата по Стратегията за реформата в съдебната система. Предвиждат се както структурни, така и административни реформи в правосъдието. Все още се обсъжда дали във Висшия съдебен съвет трябва да има парламентарна квота или той да се състои само от магистрати, избрани от съдиите и прокурорите, дали възрастовата граница за членовете трябва да падне и как да се уреди отзоваването на кадровици, които не вършат съвестно служебните си задължения.

Според Попова трябва да се помисли и за възможност кандидатите за членове на органа да бъдат изслушвани и да представят своята визия за бъдещата си работа, както и как ще отговарят пред магистратската общност, която ги е избрала. Правосъдният министър посочи, че намаляването на броя на кадровиците не е основният въпрос, а сред вариантите е разделяне на органа на две - съдии и прокурори, които да кадруват в тяхната си „ниша“.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар