Бойко Борисов обвини Румен Петков и Богдан Николов за недоразумението с EABG
Родните амбиции за Формула 1 разпалиха международен скандал
Фирмата Emirates Associated Business Group (ЕАBG) от Абу Даби опроверга изявленията на българските институции, че ще инвестира в проекта за изграждане на писта за Формула 1 у нас, че е държавна и че собственикът й е шейх. Изпълнителният директор на ЕАBG Раид Абу Худра изпрати безпрецедентно остро писмо.
Проектът трябваше да се реализира на военното летище край с. Доброславци. Набедената за инвеститор фирма обяви, че няма никакво намерение да влага пари в подобно начинание и е толкова разочарована от изопачаването на информацията от страна на българските власти, че няма да инвестира изобщо в България.
Премиерът Бойко Борисов и икономическият министър Трайчо Трайков се срещнаха на 30 август с т.нар. “шейх” от Абу Даби. По думите на Борисов от вчера, в тази история ги е забъркал Румен Петков, който много настоявал да се видят с Мохамед ал Блюки.
EABG бе поканена чрез посредник от офиса на министър-председателя да обсъдим възможността за участие в проекта за Формула . Ние споделихме пред посредника, че EABG няма да бъде заинтересована, но той спомена, че така ще се открие шанс и за други инвестиции, а проектът за Формула 1 е добра възможност, защото по него е свършена много работа. Ние бяхме в региона и решихме да се отбием за един ден и да проверим за какво става въпрос, обяснява в писмото изпълнителният директор Раид Абу Худра.
Свършеното по проекта, който според родните институции е в напреднала фаза, не е впечатлило инвеститорите, става ясно от писмото.
По време на срещите с различни представители изразихме притеснението си, че проектът е на много ранен етап, по него няма свършена работа. Представиха ни се някакви скици и нещо като оферта, но когато помолихме за икономическата обосновка на проекта (най-малкото нещо, което трябва да се изготви преди подобен проект), ни бе отговорено, че няма нищо готово, обяснява Худра. Затова от фирмата обявили, че ще се върнат към проекта, когато получат доказателства за рентабилността на инвестицията, и заявили интерес към земеделието.
Това, което е преляло чашата обаче, е представянето на фирмата в официалните прессъобщения на МС и на Министерството на икономиката като държавна вместо частна, на собственика Мохамед Абдул Жалил ал Блюки като шейх, вместо като бизнесмен от уважавана фамилия, и на преувеличаването на подписания документ като “писмо за намерение”.
Ние не сме шейхове, не сме държавна компания и на няколко пъти подчертахме това. Шокирани сме от начина, по който бе представена темата, и веднага след връщането ни настояхме за официално опровержение. Бе ни обещано, че от офиса на министър-председателя ще бъде пратено съобщение, което да отрече тези новини, защото са фалшиви. Никога не сме се сблъсквали с толкова непрофесионализъм в правенето на бизнес. Отношението към нас ни разочарова и унищожи шансовете за какъвто и да е бизнес в България. Ще се постараем да посъветваме партньорите и колегите си същото, заключава Худра.
Премиерът Бойко Борисов не бе изненадан от новината за недоволството на арабите, но препрати към Румен Петков и шефа на федерацията по мотоциклетизъм Богдан Николов.
Приех представителите на фирмата по изричното настояване на депутата Румен Петков и председателя на федерацията, които твърдяха, че са намерили инвеститор за проект. Който и депутат да бе поискал подобна среща, бих се съгласил. Питайте тях защо собственикът бе представен като шейх, а фирмата - като държавна, коментира премиерът Бойко Борисов. Той допълни, че няма намерение да се извинява, защото няма вина за некоректното представяне на бизнесмените.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.