Бойко Борисов обеща да не допусне генномодифицирани организми у нас

03 февруари 2010 00:18   1754 прочита

От ековедомството заявиха, че засаждането на култури с търговска цел няма да се разрешава.В обхвата на разглеждания в парламента закон влизат лабораторни изследвания и полеви опити с научни цели

България няма да допусне генномодифицирани организми (ГМО) на територията на страната, заяви вчера премиерът Бойко Борисов по повод приетите на първо четене поправки в Закона за ГМО, свалящи общата забрана върху освобождаването на такива организми в околната среда. Корекциите предизвикаха острите протести на фермери, потребителски и родителски организации. Противниците на ГМО се събраха на два митинга - по време на гласуването на промените и преди три дни.

Приемаме само това, което Европейската комисия и Европейският съюз искат задължително като закон, заяви министърпредседателят. Според него на хората трябва да се обясни много ясно, че става въпрос за изискване на Брюксел и че ГМО у нас няма да се допуснат.

Не бива изобщо да се спекулира, аз съм против, правителството е против, но трябва да направим това гласуване, тъй като в началото на годината ЕС пуска пакет от поправки и закони, които трябва да бъдат направени задължително, посочи Борисов.

В същото време от Министерството на околната среда и водите коментираха, че страховете от поправките в закона са неоснователни и е невярно тълкуването, че със законопроекта се либерализира продажбата на храни и фуражи, съдържащи генетично модифицирани съставки. От ековедомството заявиха, че засаждането на култури с търговска цел няма да се разрешава.

Законът за генетично модифицираните организми не третира храни и фуражи, заявиха от МОСВ. В обхвата на разглеждания в парламента закон влизат лабораторни научни изследвания и освобождаване в околната среда, което означава единствено полеви опити с научни цели, а не засаждане на ГМО култури с търговска цел, нито с цел използване в храни, фуражи и лекарства.

От министерството припомниха, че актуализацията на закона се налага, за да се въведат европейските изисквания. Уеднаквявайки процедурите, България се присъединява към системата за контрол вътре в ЕС, с което процесът не само че не се либерализира, а напротив - въвежда се допълнителна превенция на европейско ниво, се посочва в съобщение на МОСВ.

Предвижда се всяко заявление за полеви опити с ГМО да се разглежда поотделно, за всеки конкретен случай, като документите ще се обсъждат от Европейската комисия и по тях трябва да изкажат становище и останалите държави членки на ЕС.

Досието на всеки случай с оценка на риска за околната среда ще се разглежда от независима комисия от 15 хабилитирани учени от БАН и университетите в България. В тази комисия като наблюдатели има и представители на неправителствените организации и процедурата е достатъчно строга преди да се разреши евентуалното освобождаване на ГМО в околната среда.

Остава забраната за освобождаване в околната среда в зоните от националната екологична мрежа Натура 2000, както и в определен буферен пояс около зоните в зависимост от конкретната култура, както и около полета с култури, отглеждани по биологичен и конвенционален начин.

Проектозаконът въвежда и т. нар. предпазна клауза, съгласно която страната ни може да забрани пускането на пазара на определен ГМО продукт, разрешен в рамките на ЕС, ако на основа на нови научни данни и доказателства установи, че този продукт би имал неблагоприятно въздействие върху околната среда или човека. Обсъжда се България да има възможност да активира предпазната клауза, ако такава е въведена за даден ГМО продукт в друга държава - членка на ЕС.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар