Бойко Борисов изпревари Сергей Станишев в развръзката по скандала със СРС-тата

20 януари 2011 00:20   2 коментара   6748 прочита


Правителството поиска вот на доверие, подсигурява си 6 месеца спокойствие

Правителството прие предложение до Народното събрание за гласуване на вот на доверие на кабинета, какъвто поискаха завчера премиерът Бойко Борисов и Изпълнителната комисия на ГЕРБ. Очаква се дебатът по вота да се проведе днес. Искането на вот на доверие за цялостната политика на кабинета е силен ход и ще оздрави правителството, категорични бяха министрите преди заседанието им.

По този начин Бойко Борисов игнорира плановете на БСП да внесе вот на недоверие към правителството му във връзка с подслушванията. Говорителят на Софийската градска прокуратура Маргарита Немска заяви, че експертизите на записите ще са готови “евентуално в петък”.

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, чиято персона е в епицентъра на скандала със СРС-тата, заяви, че целта на искания вот на доверие е тази тема да бъде изговорена от парламента, страницата да бъде затворена и правителството да се занимава с конкретните си политики. Попитан дали очакването на резултатите от експертизата на разпространените телефонни разговори означава, че вътрешната проверка в МВР не е открила такива СРС-та, Цветанов заяви, че записите са с неясен източник и докато не завърши експертизата, не може да се каже нищо за тях.

Секторът сигурност работи адекватно, за да няма изтичане на информация, каза Цветанов. Все пак той припомни, че през 20-те години на прехода са се случвали подобни скандали. От ГЕРБ обаче били решили да не участват в такива сценарии. От публичното говорене на някои политици си личи, че има срастване между организираната престъпност и някои партии, каза Цветанов. Колегите му не пожелаха да коментират репортерски въпроси нужни ли са кадрови промени в службите, след като се оказа, че разговори на министър-председателя могат да бъдат записвани.

“Има проблем със сигурността в тази държава и сега е моментът да се вземат мерки”, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. “Този вот на доверие е не е само за да покажем на българите, че ще строим магистрали и ще правим пречиствателни станции, ще усвояваме ударно еврофондове и ще пазим макроикономическата стабилност, а и да кажем какво смятаме да свършим оттук нататък съвсем конкретно и в сферата на сигурността, това е много важна тема”, добави той.

“Всички министерства са започнали реформи, които разместват статуквото. Много често обаче се получава абсолютно неправилна информация у хората за това, което се предприема. С този вот, който искаме, ние показваме, че сме абсолютно решени да доведем реформите докрай”, каза на свой ред просветният министър Сергей Игнатов.

“Добър и силен ход”, коментира лаконично правосъдният министър Маргарита Попова.

“Това ще бъде най-малко оздравителен ход. Не може основно в нашия живот дълги месеци единствената новина да са компроматите и скандалите. Два-три месеца обществото го заливаме с толкова много кал и помия, а са свършени във всички министерства доста сериозни неща и за съжаление никой за тях не е питал”, заяви пък министърът на културата Вежди Рашидов. По думите му дори правителството да поема риск, той си струва.

Според министъра на транспорта Александър Цветков “когато провеждаш една политика, трябва да знаеш кой стои зад нея”.

Същевременно зам. председателят на ДПС Христо Бисеров даде няколко коментара и съобщи за идеята им за таен вот. ДПС няма да подкрепи вота на доверие на правителството, информира той. Считаме, че беше правилно такъв вот да бъде поискан, след като съответните органи се произнесат по автентичността на записа, това е смелата позиция, поднесе оценката на партията си той. Освен това обсъждаме да поискаме тайно гласуване, защото само тайното гласуване може да ни даде реална картина. Честният вот в тази ситуация е тайният, каза заместникът на Доган. Ако премиерът иска да докаже, че има зад себе си подкрепа, нека да позволи на народните представители да гласуват с тайна процедура. Позволяваме си да направим един коментар - ако вотът на доверие бъде успешен, в крайна сметка той ще повиши цената на "Атака". "Атака" умеят да осребряват цената си. Нова цена, ново осребряване, добави Бисеров. Според него вотът няма да реши проблемите със СРС-тата. Надявам се, че тази седмица подкомисията да излезе със становище. Според Бисеров няма ход в политиката, който да остави за дълго време опозицията без инструменти за въздействие. Парламентарната група и Централното оперативно бюро на ДПС на съвместно заседание ще изработят подробна позиция по темата за вота.

Алтернатива на това правителство не виждам, беше категорична за предстоящия вот съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова. Утре (б.р. - днес) след дебата ще се разбере кой подкрепя правителството на ГЕРБ, политиката, която води, или искат някаква алтернатива, добави тя в кулоарите на парламента. По думите й не е редно хора да си служат с неистини, с манипулирани записи, с подхвърляне анонимни информации. "Както и начинът, по който това се прави от кукловодите на организираната престъпност " да се опитват в момента те да ни извиват ръцете и да манипулират цялото общество. ГЕРБ има силите и няма никакви притеснения да се изправи пред парламента, пред цялата общественост, да заяви още веднъж поставените цели. Политиките, които следваме, ще ги довършим в нашия мандат и няма от какво да се притесняваме. Ние казваме истината, честни сме и заставаме пред всички", заяви тя. Фидосова не хареса идеята за таен вот на доверие. Тя предлага явен вот, и дори всеки да стане и да заяви позицията си. "Категорично не се страхуваме, имаме силата и волята да го направим. Утре (б.р. - днес) цялата парламентарна група и правителството ще участват в този дебат. По никакъв начин няма да се поддадем на манипулациите и няма да допуснем да бъдем държани от когото и да било, а най-малко от организираната престъпност", отсече тя. Тя защити "Атака", като каза, че те не са искали нищо в замяна на обещаната подкрепа.

Лидерът на БСП Сергей Станишев заяви, че парламентарната група на "Коалиция за България" ще продължи консултациите си за вот на недоверие към кабинета. По повод твърденията от ГЕРБ, че 6 месеца след един вот, не може да има друг, той заяви, че това са две различни инициативи и вотът на доверие е инициатива на правителството, а вотът на недоверие е на опозицията. Това са "схоластични тълкувания", заяви бивишият премиер, според когото важен е въпросът с доверието на хората.

От левицата биха подкрепили идеята на ДПС вотът на доверие да бъде таен, но БСП нямали проблеми и с явно гласуване. Според Станишев управляващите не са надиграли опозицията. Колегата му от БСП Любен Корнезов, който е юрист, обаче коментира, че само Конституционният съд може да каже може ли след вота на доверие, в рамките на шест месеца, да се внесе и вот на недоверие.

Вотът на доверие минава в парламента с обикновено мнозинство или с гласовете на повече от половината присъстващи депутати. При този вот няма период за размисъл и може да се гласува веднага. Успешен вот на доверие за цялостна политика означава 6 месеца комфорт за правителството - в този период опозицията не може да иска вот на недоверие. При неуспешен вот на доверие кабинетът пада, но подобен риск няма, тъй като ГЕРБ има подкрепата на “Атака”.

2 коментара
20 Януари 2011 09:49 | Yanko Markov
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

пьлни глупости


20 Януари 2011 14:45 | Замунда
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Егати спокойствието го чака - почти като в пожарната. Направо да си приготвя маркуча.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар