Бойко Борисов: Без нас щеше да е катастрофа, не криза, ако имаше успешни мерки в други държави, щях да ги препиша
Станишев проспа времето за инвестиции. Жертвам си и партията, и авторитета за България, заяви премиерът
Всекидневно наблюдавам това, което се случва у нас и в съседни държави, и никак не съм оптимист, че кризата ще мине така, както им се иска на всички лидери в света. Ако имаше антикризисни мерки, които да вадят държавите от кризата, аз просто щях да ги препиша. Факт е, че никакви мерки, в която и да било държава, не дават добър резултат. Нито малките, нито големите държави излизат от кризата - буксуват и това е.
Парите, вложени в германската автомобилна индустрия, накарали германците да си купят евтини коли от Чехия. Парите, дадени за съживяване на американската банкова система, отишли за бонуси за чиновниците. Нека да не се говори ангро за антикризисни мерки, време е да спрем теоретизирането.
За привличането на инвестиции времето е било проспано от предишното правителство. И къде са тези инвестиции? В строителството, но къде - в Полски Тръмбеш или в Карнобат? Не, в София и по морето. Другите инвестиции са в сферата на услугите - мобилни оператори и други такива.
Когато спечелихме изборите, всички политически партии се обединиха за това, че новото правителство трябва да вземе най-бързи мерки. И добре че го направихме, защото, ако в тази криза България се вкара и в политическа криза, мисля, че сега щеше да има заглавие на кръглата маса: „България след катастрофата“.
С размразяването на европейските средства у нас страната има реални шансове да върви напред. Много е важно и политическите партии, и лидерите да имат едно наум, когато работят с чисто популистки мерки, с което рискуват състоянието на държавата и да се тръгне към политическа криза.
С правителство на малцинството няма друг, който да си жертва и партията, и авторитета в условията на криза. Ако има и други варианти, съм готов да ги обсъдя веднага.
Поздравявам президента с днешното мероприятие. Не случайно го запитах дали това е правено и преди кризата, защото ако са се вслушвали в мнението на експертите, нямаше сега да се налага държавата да е на хляб и вода, а това ни е оставено от предишното правителство. Тук са събрани доста мозъци, доста експерти, ще чуем техните предложения. Аз съм човек, който претворява в практика това, което предложат и е добро. Не считаме, че ние сме най-умните, най-можещите и най-знаещите, приемаме чуждото мнение и, ако сме сгрешили, връщаме назад, поправяме, защото държавата не е нито моя, нито на президента, тя е на всички хора, а безгрешни няма.
Това, което каза президентът за бюджета - два са вариантите: или пускаш дефицита, или не го пускаш. В единия случай парите се харчат веднага или покъсно. Но имаме шанс да влезем в еврозоната и оттам да произлязат положителни за страната събития. И в момента пускаме дефицит, за да можем да разплатим вересиите. Бюджетният дефицит може да нарасне с 1%. В момента наблюдаваме всеки ден финансово-икономическата стабилност.
Правителство ми е изправено пред огромен проблем - предишният кабинет сключвал безумни договори, без да са осигурени пари за изплащането им. И ние сега трябва да ги намерим. Аз трябва да поема най-големия пасив, защото неплащането вкарва държавата в съда. Това означава, че държавата ще даде най-скъпия кредит - когато я осъдят.
Кредитният рейтинг на държавата е повишен, което означава, че България е на правилния път.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.