Бизнесът и средната класа - жертвен агнец на чуждите банки

14 юли 2010 00:20   3 коментара   6818 прочита
Л. Христов
Л. Христов


Л. Христов

Председателят на УС на Института на дипломираните финансови консултанти и член на експертната група по финансово образование към Европейската комисия Любомир Христов

Лихвата по ипотечни, потребителски и бизнес кредити - колкото и когато каже банката, след като си подписал договора. Това е мината, заложена в промените на Закона за кредитните институции, одоберени от Министерския съвет на 7 юли 2010 г. Тя се съдържа в новата алинея 3 на чл. 58 от Закона. В проекта четем: "(3). В случаите на увеличаване на лихвата... по кредит, банката уведомява клиента... преди влизане на промяната в сила, като посочва размера на променените погасителни вноски."

Текстът е опасно двусмислен. От една страна, е не просто чудесно, но етично и нормално като клиент да бъда уведомяван предварително за важни промени по вече отпуснатия ми кредит. От друга страна, текстът внушава, че няма нищо по-eстествено от това банката да реши да промени лихвата, след като е отпуснала кредита. Така се и обяснява новият текст в пресата "...ако банката реши да променя лихвата по кредита ви, ще трябва, преди това да е факт, да ви информира". Ето това не е нормално и e потенциално вредно и опасно. След като сме подписали договор с банката, тя може и трябва само да изчислява лихвата, нo не и да решава за промяната й.

Законът за кредитните институции се отнася за всички видове кредити. Какво може да означава този текст за ипотечни, потребителски и бизнес кредити? Вносителят - Министерството на финансите, не мотивира този текст по никакъв начин.

Ако за мотивите можем да гадаем, последиците са кристално ясни - въже на шията на длъжника, което банката може да затяга своеволно. Как?

Клопката е в събирателния термин "лихва". Върху променливата лихва могат да влияят както фактори, независещи от кредитора, така и такива, които зависят от него. Първите са основание за промяна в лихвата по действащ кредит. Вторите - не. Но текстът не отделя сеното от сламата.

Към независещите от банката фактори се отнасят например пазарният индекс (СОФИБОР - за кредити в левове, ЮРИБОР - за кредити в евро), влошаване на кредитния рейтинг на страната или повишаване цената на защита от българския риск (CDS - Credit Default Swap). За подобни промени банката няма как да уведоми длъжника предварително, защото тези промени не зависят от нея и тя не може да ги знае отнапред.

Банката може да предупреди предварително за промяна на лихвата по причини, зависещи от нея. Например повишаване дела на лошите кредити в портфейла й поради некадърно банкиране, облицоване на офисите си с италиански мрамор или пък желанието на управителния й съвет да си купи самолет или джакузи. Тези примери илюстрират абсурда на текста - те не биха били незаконни според предлаганата промяна. За повишаването на лихвата по вашия потребителски, ипотечен или бизнес кредит е достатъчно банката да ви уведоми предварително.

Какво да очакваме?

Дребният и средният бизнес, който финансира нуждите си от оборотни средства или инвестиции с банков кредит, няма да бъде в състояние да направи бизнес план и да очаква печалба. Тя може да бъде изядена изцяло с едно предупреждение от банката. Нещо повече, банката - като правило чужда собственост - може да фалира своя български длъжник във всеки момент. Единственият начин да се прави бизнес е да се разчита на финансова помощ от семейство и приятели.

За младите семейства ще е добре да живеят под наем. Да вземат ипотечен кредит ще е равносилно на това да купят апартамент за банката-кредитор.

Кой има полза?

Изискването за предварително уведомяване при повишаване на лихвата по кредита може да бъде полезно. То може да бъде полезно за тези и само за тези кредитополучатели, които ще бъдат в състояние да погасят предсрочно кредита си, в случай че увеличената лихва не ги устройва. С това първоначално договореният срок на кредита губи смисъла си.

Какво да се прави?

Текстът в новата ал. 3 е излишен. Възможната полза - предварителното уведомяване за повишаване на лихвата - се компенсира многократно от вратичката, която текстът отваря за едностранно, възможно необосновано от промените в пазарните условия и произволно повишаване на лихвата по вече договорени кредити. Текстът в новата ал. 3 е вреден. Той създава впечатление у обществото, че повишаването на лихвата по вече отпуснати кредити е в реда на нещата, дори когато това повишаване е по едностранно усмотрение на банката.

За да не спусне кепенци бизнесът, Министерският съвет ще направи добре да отмени решението си от 7 юли и да внесе в Народното събрание нов проект, без коментирания текст.

Отделно от това вносителят - министър Дянков - би могъл да си зададе въпроса кой е поставил този антибизнес, антибългарски проект на бюрото му? И кой ще плаща данъци догодина? Бизнесът трябва да попита за същото.

3 коментара
14 Юли 2010 12:34 | кирилизация
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Да,де,да!Ма как така БЪЛГАРСКИТЕ банки при кризата фалираха,а гръцките-не. Тяхното банково законодателство да не би МНОГО да наподобява ЕВРОПЕЙСКОТО-хазна нямат и като им фалира централната банка,частните са си независими и могат даже да процъфтяват.И много ми е интересно,защо само НЯКОИ от българските банки след като фалираха и дълговете им бяха прехвърлени към държавните вземания(включително и на изрично подчертано ЧАСТНИ земеделски банки) въобще престанаха да съществуват,а други(макар и именувани ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА) преминаха в ДРУГИ ръце и на каква цена и при какви условия-купувачът издължи ли се на ЗАГУБИЛИТЕ парите си вносители?ЩО НЕ СЕ ЗАНИМАЕТЕ с ТОЗ въпрос и фалиралите вложители да направят КОЛЕКТИВЕН иск към ПРОДАВАЧА и купувача за възстановяване на сумите С ЛИХВИТЕ,а не да СКОПЯВАТЕ българското население и да ИЗИСКВАТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ само от НАЙ-БЕДНИТЕ,та да не можете да си ги съберете?Или нарочно ВОДИТЕ държавата към ФАЛИТ?


14 Юли 2010 12:40 | методизация
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Вижте какво прави ЕВРОПЕЙСКАТА комисия и ПАРламент и се учете от ТЯХ.Не трябва да имате СКРУПоли.Питаъте ги на КАКВО основание ще глобяват САМО НАС и ще ни налагат санкции,а на ГЪРЦИЯ години наред и ИЗПЛАЩАХА разни помощи, компенсации, обезщетения и незнам си какво друго заради ежегодните ПОЖАРИ и поражения върху селското стопанство.ТЕ НЕ СА ЛИ ЗНАЕЛИ, какъв и е дифицита и как са и ги дали БЕЗ да Я ПРОВЕРЯТ?


14 Юли 2010 12:45 | майчинизация
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Това е същото като ФАКТЪТ,че моите БЛИЗНАЦИ имат издадени задгранични паспорти още като пеленачета без да имат адресна регистрация.И сега като навършиха 16 години не могат да им издадат ЛИЧНА карта,защото нямали регистрация-нито в техните комПУТЕРЧЕТА,нито в ОБЩИНСКИТЕ такива при положение,че общината(или държавата,което е различно понятие)ми изплаща ДЕТСКИ надбавки и всеки път ПОДАВАМ документи за ТАЗИ цел.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар