Бизнес климатът в България - мрачно настояще и светло бъдеще

29 февруари 2012 00:02   1726 прочита

Първото тримесечие на годината обикновено е най-слабото за българската икономика. Това се дължи на рязкото свиване на вътрешното потребление след новогодишните празници и на увеличения внос на енергийни ресурси от Русия, заради студеното време.

В този период обичайно икономическата конюнктура в страната се влошава. През февруари 2012 г. общият показател на бизнес климата бележи намаление спрямо нивото си от предходния месец с 2.4 пункта. Има влошаване на бизнес климата в строителството, търговията на дребно и сектора на услугите, сочат данните на НСИ.

Единствено съставният показател "бизнес климат в промишлеността" остава на нивото си от предходните месеци. Това отразява силната експортна насоченост на сектора. Износът на българските компании беше слабо засегнат от икономическите проблеми на еврозоната и това се отразява в оценките на мениджърите.

През февруари производствената активност и поръчките намаляват, а запасите от готова продукция нарастват. През следващите месеци обаче мениджърите очакват известно възстановяване на дейността.

Основният фактор, затрудняващ дейността на предприятията, остава несигурната икономическа среда, като въпреки че през последния месец се наблюдава намаление на негативното му въздействие, той остава над обичайната си средна стойност за последните десет години. Засилва се неблагоприятното влияние на втория по тежест фактор "недостатъчно търсене от страната".

В строителството през февруари индексът на бизнес климат се понижава с 2.3 пункта в сравнение с януари, което се дължи на изместване на мненията по отношение на настоящото бизнес състояние на предприятията от "добро" към "нормално за сезона". Според оценките на строителните предприемачи настоящата строителна активност е намалена спрямо предходния месец, но прогнозите за следващите три месеца са по-благоприятни.

Несигурната икономическа среда и финансовите проблеми продължават да са най-сериозните фактори, затрудняващи дейността в строителния бранш, следвани от недостатъчното търсене, както и "неблагоприятните климатични условия".

Очакванията на мениджърите относно продажните цени в строителството са в посока на известно намаление през следващите три месеца.

Съставният показател "бизнес климат в търговията на дребно" се понижава с 1.9 пункта спрямо предходния месец, което се дължи на влошаване на оценките на мениджърите за настоящото бизнес състояние на предприятията. Същевременно анкетата регистрира намален обем на продажбите през последните три месеца и увеличени стокови запаси.

В прогнозите си за развитието на бизнес ситуацията обаче търговците изразяват оптимизъм. По данни от последната анкета увеличение на цените в търговията на дребно през следващите три месеца не се очаква.

През февруари съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" се понижава със 7.6 пункта в сравнение с предходния месец. Влошени са както оценките, така и очакванията на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Анкетата отчита свито търсене на услуги през последните три месеца и относително умерени очаквания за следващите три месеца.

Най-сериозният фактор, затрудняващ дейността в сектора, продължава да е несигурната икономическа среда, чието негативно влияние нараства и през последния месец достига максималната си стойност (74.9%) от началото на провеждането на наблюдението в услугите.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар