Бившият министър Николай Цонев е поръчал видеонаблюдението във военните клубове
Съобщение от пресцентъра на Министерство на отбраната
Поставянето на системи за видеонаблюдение във военните клубове, почивни бази и общежития е инициирано и осъществено през 2008 година.
Това се посочва в официално съобщение от пресцентъра на Министерството на отбраната във връзка с избухналия преди дни шпионски скандал.
Тогава стана ясно, че Софийската военноокръжна прокуратура е образувала дело заради тайно записващо устройство, намерено в една от стаите на военния хотел “Шипка” в София, който се намира до “Пирогов”. Доскоро в хотела се е помещавала агенция “Военни клубове и военнопочивно дело”.
Министърът на отбраната Аню Ангелов заяви, че подслушването е започнало още от времето на предшественика му Николай Цонев.
“По време на моя мандат подслушване и видеозаснемане е имало само на рецепцията и пред стаята на секретното деловодство в хотел “Шипка” в София”, заяви пък Николай Цонев и уточни, че е научил от медиите, че оборудване за видеонаблюдение е поставено след юли 2009 г., когато той вече не е бил министър.
Вчера от Министерство на отбраната съобщиха, че първата процедура за видеонаблюдение е открита на 17 март 2008 г. с решение, подписано от Виктор Сакаджийски, главен секретар на ИА “Социални дейности на МО”. Тя е била по докладна записка на бившия отговорник по сигурността във военната агенция Николай Марков и с положителна резолюция и подпис на Николай Цонев в качеството му на изпълнителен директор на агенцията.
Обществената поръчка е спечелена от ЕТ “Щайнберг - Стефан Дервишев” и е подписан договор през юни 2008 г. на стойност 398 600 лв. без ДДС. Приемането и предаването на системата за видеонаблюдение е извършено с протоколи през юли и август на 2008 г. Месец по-късно е обявена нова обществена поръчка за други обекти. Същата фирма е класирана на първо място и е подписан нов договор с цена 199 300 лв. без ДДС. През октомври-ноември 2008 г. са били подписани приемо-предавателните протоколи.
През октомври 2009 г. Военната полиция е установила наличието на възможност за достъп през интернет до DVR устройството (видеорекордер с харддиск - бел. ред.), след което връзката е прекъсната, посочват още от ведомството. Оттам обаче напомнят, че системата за видеонаблюдение във военните клубове, почивни бази и общежития се използва и сега за гарантиране на сигурността и охраната на обектите и пребиваващите в тях.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.