Банките премахнаха таксите за плащания към бюджета

10 март 2012 00:20   5443 прочита
Симеон Дянков
Симеон Дянков


Симеон Дянков

Симеон Дянков: Няма да пипаме Сребърния фонд, държавният дълг ще бъде покрит с пари от приватизацията, ДЦК и еврооблигации

От миналата седмица вече е факт отпадането на таксите и комисионите, дължими към търговските банки от граждани, за плащания към бюджета, заяви във времето за парламентарен контрол вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков. Той каза, че са подписани договори между Министерството на финансите, БНБ и търговските банки, чрез които е уредено обслужването на тези операции да се заплаща с минимална такса от Министерството на финансите, а не от гражданите.

В по-големите градове това би трябвало да влезе в сила още от края на март, ще се ангажирам да проверя в кои части на страната това вече се случва, обеща Дянков. Той заяви, че след като ограничаването на плащанията в брой е заложено в закона, то гражданите трябва да могат да плащат данъци и други вноски към бюджета чрез картови разплащания през терминални устройства, без да дължат за това такси на банките.

Вчера стана ясно, че министърът е постигнал споразумение с банкерите за  таксите по потребителските кредити да се поделят между банката и кредитополучателя. Банкерите обаче са твърдо против това да важи и за ипотечните кредити, както и срещу обвързването на лихвите с пазарен индекс.

В отговор на въпрос от депутата от левицата Янаки Стоилов за въвеждане на задължителни правила за избор на обслужваща банка от държавните ведомства, Симеон Дянков заяви, че се ангажира да направи това. Дянков посочи, че МФ е разработило насоки за прилагане на добри практики, но засега те имат препоръчителен характер.

Въпреки това анализ на министерството показва, че 130 държавни търговски предприятия и дружества са въвели тези насоки и са предприели вътрешни правила, по които организират процедурите за избор на обслужваща банка, информира вицепремиерът. Действащото законодателство в момента обаче дава право на ръководните органи на тези дружества за свободна преценка за подбор на банка, затова е нужна законова промяна - най-малкото в Търговския закон, за да станат тези правила задължителни, обясни министърът.

Ангажирам се да вкарам такава поправка в закона, а ако може това да стане с подзаконов нормативен акт - също ще го предложа, заяви вицепремиерът.

Държавният дълг, който се очертава за тази година, ще бъде финансиран поравно от три източника и вероятно за финансирането няма да бъдат използвани пари от Сребърния фонд, стана ясно от отговора на Дянков на питане на съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров, който изрази опасения, че задълбочаването на кризата в съседна Гърция ще се отрази неблагоприятно и върху България, от което ще пострада рейтингът й и ще оскъпи евентуалните й външни заеми.

Според стратегията на финансовия министър дългът, който ще бъде формиран от заложения в бюджета за тази година дефицит плюс плащания по външния дълг с особено голяма тежест през януари следващата година, може да бъде финансиран най-безболезнено от три източника - от приходите от приватизация, чрез краткосрочни държавни книжа с падеж до 3 години и чрез емитиране на средносрочни еврооблигации с падеж 5 до 7 години.

В програмата за приватизация за тази година се предвижда да се приватизират крупни активи в енергетиката, като очакванията на министъра на икономиката са от тези продажби да се получат около 2 млрд. лв. По закон тези приходи трябва да влязат във фонда за стабилизиране на пенсионната система, известен като Сребърен фонд, но явно финансовият министър има други планове за тях.

Що се отнася до емитирането на нов външен дълг чрез еврооблигации, министър Дянков обясни, че неговите експерти внимателно следят пазарите за избиране на най-удобния момент за емитиране на книжа.

Съотношението на трите източника на финансиране трябва да е по една трета, обясни още Дянков, като напомни, че освен догодина, когато има сериозно плащане по дълга в размер на около 1.2 млрд. лв., трансформиран по време на правителството на Симеон Сакскобургготски, второ голямо плащане по същите книжа ще има и през 2015 г.

Дянков уточни, че емитирането на нов външен дълг е санкционирано в бюджета за тази година, където е записано, че максималният размер на нов дълг може да е 2 млрд. лв.

От трибуната Мартин Димитров се заинтересува откъде Дянков е сигурен, че ще има приходи от приватизация, и ако тя не се осъществи, има ли алтернативен източник. Той похвали Дянков, че не е споменал като източник на финансиране Сребърния фонд, а нееднократното обявяване на тази възможност е било насочено по-скоро към външните пазари като индикатор за свободни финансови средства в страната. Димитров предупреди обаче, че е добре да се премисли влагането на средства от фонда в ДЦК, както е записано в проектопромените в закона за фонда.

Според лидера на СДС сериозни приходи могат да дойдат, ако се пресече контрабандата на цигари. Той препоръча да бъде изработен план и да бъдат заложени буфери при неблагоприятно развитие на външната конюнктура.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар