Б. Велчев желае конституционна промяна на статута на върховния обвинител

20 ноември 2009 00:16   1 коментар   17560 прочита
Борис Велчев
Борис Велчев


Борис Велчев

Необходима е конституционна промяна за статута на главния прокурор. Това заяви преди заседанието на ВСС вчера главният прокурор Борис Велчев. По думите му статутът трябва да се промени така, че главният прокурор да има чисто административни функции. В момента според Велчев главният прокурор е недосегаем, което е лошо, защото той носи отговорност за всички отрицателни неща в прокуратурата.

Той е едновременно административен ръководител, носи отговорност за 1700 души. Очевидно не може да упражни ефективен контрол, аргументира се Борис Велчев. В същото време за всичко, което става в прокуратурата е виновен главният прокурор, посочи още той. Статутът на главния прокурор е такъв, че в България е много важно да се знае кой ще е главен прокурор. Аз искам статутът на главния прокурор да бъде променен така, че да няма никакво значение кой ще е главен прокурор, заяви Борис Велчев.

По думите му главният прокурор трябва да стане просто един административен ръководител в съдебната власт с нормални правомощия, да ръководи Върховната касационна прокуратура. Освен това трябва да се съсредоточи в това, което е работата на един главен прокурор -Z методическата дейност, уеднаквяваща прокурорската практика, посочи още Борис Велчев. По думите му надзора на законността върху дейността на прокурорите трябва да се осъществява от апелативните прокурори по места, защото това там е изпълнима задача. Главният прокурор не може да осъществи надзор върху законността върху 1700 прокурори и това го разбирате, посочи още Велчев.

Има още доста място за напредък по отношение борбата с организираната престъпност, допълни още главният прокурор. Самоцелно преследване на бивши управляващи не може да има по една много проста причина. И ми се струва, че в една правова държава едно самоцелно преследване няма как да стигне в съд, коментира Борис Велчев. Той посочи, че ако има преследване всички тези дела, които ще се окажат в съда, където е последната инстанция, която ще каже дали е имало, или нямало доказателства. Велчев, допълни, че за да бъде внесено едно дело, прокуратурата е имала доказателства. Прокуратурата комфорт никога не е имала, заяви Велчев на въпрос, дали преди 100-те дни на правителството е имала комфорт да си върши работата. Той посочи, че комфорт няма, нито от законодателството, нито от условията, в които работи, комфорт няма и от медийния натиск.

Запитан дали е възможно да има разследване срещу настоящи, а не само срещу бивши управляващи, Велчев отговори: разбира се, че е възможно. Той обаче допълни, че трябва много ясно да бъдат разбрани компетенциите на две институции в държавата -Z разкриването на престъпление е по изключение работа на прокуратурата. Разкриването на престъпления е работа на много различни органи -Z МВР, ДАНС и други. След това започва процесът по разследване, което е работа на прокуратурата, посочи още Велчев. Така, че когато правите забележката, че прокуратурата не разкрива престъпления, спомняйте си, че не е нейна работа, заключи Велчев.

Прокуратурата, като институция и наказателното преследване изобщо, се превърна в политически аргумент, допълни още Велчев. И двете неща не са редни, заяви Борис Велчев на въпрос, дали е удачно да се поставят срокове в работата, или да я обвиняват, че е такава, като по времето на Тодор Живков.

1 коментар
20 Ноември 2009 12:51 | експерт
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

Добре се киприш ,обаче нещо реформата зацикля.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар