Б. Димитров със списък на наши царе, кандидати за паметници в Македония

06 юли 2011 00:16   4 коментара   8362 прочита
Б. Димитров
Б. Димитров


Б. Димитров

Списък с български царе, на които да бъдат издигнати паметници в Македония, предлага директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров, предаде "Фокус". Историкът заяви: "Въодушевен и много благодарен на правителството на Никола Груевски, което издигна вече паметници на четирима български национални герои и смята да възстанови и други - по-специално на братята Кирил и Методий и на Климент и Наум Охридски, се осмелявам да предложа на македонското правителство мотивиран списък с няколко български царе. Те са оперирали на територията на Македония през средните векове".

Номер едно в списъка е кан Кубер, който през 680 г. основава в Битолско-Прилепското поле втора българска държава на Балканите, след като по същото време брат му кан Аспарух основава в Мизия днешната българска държава. Кан Кубер се опитва, но претърпява неуспех в опита си да превземе Солун и да го направи своя столица. Но в замяна на това разширява територията на държавата си с днешна Източна Албания, цяла Вардарска Македония и Косово.

На второ място в списъка е кан Крум (801 - 813). Според редица учени кан Крум произхожда от династията на кан Кубер и по този начин формира нова българска управляваща династия. Той разширява територията на България с Тракия и Вардарска Македония.

На трето място - цар Борис Кръстител (852 - 889). Покръствайки България, покръства и прадедите на днешните македонци. Любопитното е, че според т.нар. Брегалнишка легенда покръстването в Македония става под личното ръководство на Светите братя Кирил и Методий, като тяхна база е бил град Равен в днешна Източна Македония, чиито развалини бяха открити от скопските археолози близо до град Кочани.

На четвърто място - цар Роман (980 - 997). Цар Роман резидирал в град Скопие, който превърнал в своя столица. По този начин превърнал малкото провинциално градче в голям и добре укрепен град. Той е известен с това, че край Скопие е построил манастира "Свети Георги".

На следващо място - цар Иван Владислав (1015 - 1018), отстоявал героично независимостта на българската държава и загинал в битка с византийците край град Драч, днешна Албания. От един надпис става ясно, че той е построил и крепостта Битоля.

Накрая - цар Константин Тих, който е бил управител на Скопие до 1257 година, когато благодарение на прекрасните си воински качества той е отблъснал нападение на Скопие на византийци и сърби. Поради това е бил избран за български цар от болярския съвет и управлявал повече от 20 години, каза Божидар Димитров.

4 коментара
06 Юли 2011 10:33 | Кан
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Колко малко му трябва на човек за да е щастлив, така е и със нас хората от България и Македония, хора едни и същи родени от една майка а разделени от алчност и омраза разделяй
и владей, геройте са герой няма значение къде важното, че след себеси са оставили диря голяма и за идните поколения ще стой, ако се построят паметниците, ще е признателност към онези силни мъже бранили домовете и родината със мечове силни и велики. Та не като сегашните продажни със ефтини номера и скрити извратени номера. Дано на днешна Македония
Господ Бог да и даде много разум и сила за да защити територията си и народа от алчноста на Сръбските шовенисти, тези който цял живот маразят нас българите, просто стават жалки .
Има закони който ги решава всевишния и определя пътя за да се извърви, там където е текло вода пак ще потече, затова паметниците на братята Македонци, са жизнено важни. Едно голямо браво за паметника на АЛЕКСАНДЪР ВЕЛИКИ- МАКЕДОНСКИ.


06 Юли 2011 10:45 | Таркан
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Четъ статията ими става приятно, за силата и разцвета на някагашна България, паметници нрябва да се строят защото със тази образователна система подрастващите са много зле няма значение дъли е във България или във Македония синдрома на изпростяване е навсякаде май е заразен. Специално към Б. Димитров идеята ви е много добра, но трябва и един паметник да се изгради на голамия българин Димитър Талев и това да е от Благоевград до село Кулата така
че да се вижда от всякаде като се пътува за съседна Гърция или при влизане във България и излизане от Благоевградсика област за да има топли чуства и напмня на всеки, че е българин и е във България, един истрадал и много голям български писател.
Ако ви г - н Б. Димитров подхванете тази кампания за паметник на Д. Талев ние хората сме готови да се отзовем със средства колкото можем.


06 Юли 2011 10:57 | --
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Няма нищо лошо към нас за паметника на Александър Македонски, но за гърците-да. Те се страхуват и има за какво. А паметника може само да ни обединява, защото и ние и хората населяващи Македония са с общ произход. Всички сме потомци на траки, Александър е тракиец. Гърците не разбирали езика, на който той говорел с войниците си. Не го допускали до Олимпийските игри, защото те са били само за гърци.


06 Юли 2011 12:38 | Иван -Асен
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Идва времето когато ние хората от България и Македония да се обединим на пук на великите сили който ни разделят, и колко хубаво е името Македония та тя е от он, когато човек чете библията вижда, че има послание към братята македонци и първите черкви и така нататък, това че Гърция не я устройва името си е неини проблем Македония, е Македония и ще остане такава до край както и паметника на Александър Велики Македонски, той си е на точното място, както и другия паметник във гр. Пловдив. Това че гърците си преписват цялата история на балканите
не означава, че те ще определят кой къде и как те превземат всички герой от миналото.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар