Б. Борисов: ДАНС генерира проблеми със сигурността, а не спокойствие
Ако Цветанов е виновен - разделяме се
Премиерът Бойко Борисов допусна, че може да има кадрови промени в ръководството на ДАНС заради лошо проведената операция с прилагане на специални разузнавателни средства спрямо шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов. "Ако те не могат да защитят сигурността, ако не могат да защитят информацията, която имат в ДАНС, то тогава тази служба генерира проблеми със сигурността, а не спокойствие", заяви премиерът пред bTV.
"Лично моето доверие към всички тези служители, които са работили по този случай, аз и лично им го казах, че или са изключително слаби професионалисти, и то не слаби просто, а безотговорни, а в същото време дори думата професионализъм за тях, включително и за ръководството на ДАНС, където са тези мероприятия, да не говорим и за ДОТИ, не би трябвало да се управлява. А оттам нататък да тръгнеш да правиш според доклада, който дойде при мене и аз му дадох разрешение, операция по шеф на Държавна агенция "Митници", и то по неговото най-близко обкръжение, в случая Странджев, и да дадеш на акаунта, на слушалките да стоят техните бивши служители и приятели в момента, това или не е професионализъм, или е направено умишлено. И в двата случая е еднакво лошо", категоричен бе Борисов.
Той е възмутен и от странната позиция на спецслужбата по взрива пред в. "Галерия". "Не може завчера (б.р. - в понеделник) след комисията в парламента те да кажат, че взривът пред в. "Галерия" не е работа на ДАНС. Ами те откъде знаят дали това не е терористичен акт или криминално деяние, каквото и да е, има версии", заяви премиерът. На 21 февруари в 9,30 часа с главния прокурор Борис Велчев, шефа на ВКС Лазар Груев и правосъдния министър Маргарита Попова ще обсъдят пакет от мерки, включително и законодателни, по специалните разузнавателни средства. "Ще ги задължа просто да ги спазват", обеща премиерът.
Попитан при какви обстоятелства би се разделил с Цветан Цветанов като министър, Борисов отговори: "Ако има вина", и после поясни: "Вина е, ако не се установи необходимата организация, ако не се направи така, че службите да работят в услуга на обществото, а продължат да генерират скандали". Работа на прокуратурата е да установи дали към този момент вътрешният министър има вина.
Това, че Цветанов е избран за шеф на Предизборния щаб на ГЕРБ, не означава, че не може да е кандидат за президент. В рамките на едномесечната предизборна кампания той ще излезе в отпуск, за да си изпълнява партийните задължения. През юни-юли обаче ще стане ясно кой ще бъде кандидатът на ГЕРБ за държавен глава.
Румен Миланов не е вариант за вътрешен министър, на мястото на Цветанов, стана ясно още от думите на премиера. Миланов, който сега е негов съветник по въпросите на сигурността, ще стане шеф на БОРКОР - службата за борба с корупцията. Борисов го помолил да покани за заместници бившата депутатка Елеонора Николова и бившия шеф на ДАНС Петко Сертов. Информацията е, че те са се съгласили.
Съжалявам, че той се е разпознал в думите ми, и това ме притеснява, защото в такъв случай можеш да кажеш "Гузен негонен бяга" - така Борисов коментира обвинението на Алексей Петров, че е замесен в стрелбата срещу него през 2002 г. на басейна "Спартак". "Ако проследите неговата кариера, той винаги прави това, което съм правил аз. И понеже завчера (б.р. - в понеделник) нали обвиних (б.р. - за атентата по близък човек) от 1997 г., и то даже не точно него, а по-точно тези хора, които тогава сложиха взрива, след това са направили подобно нещо в още 2-3 случая и той изглежда се е разпознал в това нещо, макар че аз изрично подчертавам, че не съм имал него предвид, защото когато има скандал между двама, винаги някой трети печели. Но той явно се е разпознал и се е помъчил да се защити в съда", добави премиерът.
Бойко Борисов напомни, че в продължение на години Алексей Петров е бил "всъщност ръководителят на ДАНС" и най-близък човек на бившия главен прокурор Никола Филчев, с когото е можел да сподели подозренията си. "В ДАНС, ако имаш данни за нещо, си задължен незабавно да ги опишеш в доклад до своя непосредствен началник. От 2002 г. досега той винаги е бил в ДАНС, той е длъжен някъде тези данни и свои подозрения да ги е записал. Освен това само преди месец и половина от РЗС и от неговия щаб обясняваха, че са участвали на страната на ГЕРБ, като включително са давали и финансова помощ за изборите. Освен това ние сме имали поне 10-15 срещи през годините - аз като кмет или като главен секретар или във функцията си на премиер последния път. Е, може ли човек, който подозираш, че е искал да те утрепа, да ходиш при него да му помагаш на изборите, да му носиш доклади. Това е толкова нелепо", коментира министър-председателят.
Борисов не пожела да коментира действията на лидера на "Атака" Волен Сидеров, който поиска да бъде уволнена журналистката от БНР Лили Маринкова, както и смяна на директора на медията, недоволен от въпросите към него. Премиерът обаче е убеден, че управляващите са подложени на безпрецедентна атака. "Аз съм убеден, че всеки обективен зрител и слушател вижда, че тотална атака има, да не говорим от националната телевизия и радио, относно ГЕРБ. Но аз нито съм се обадил, нито съм говорил. Специално аз към Лили Маринкова имам само уважение, тя, мисля, също към мен и не бих се намесил в медийна тема. Но подобна атака, каквато се води в момента срещу ГЕРБ, никога не го е имало", каза той.
Премиерът бе категоричен, че за инцидента с правителствения кортеж на път за Годеч служителите на НСО нямат вина. Той обаче не скри, че е притеснен, че пътни премеждия се случват за втори път в рамките на две седмици. Оказа се, че и министри от кабинета са му се оплаквали от спецохранителите.
"Имайте предвид, че аз с царя и Тодор Живков, когато ги обезпечавах с фирма "Ипон", лично съм пропътувал, шофирайки, над 60-70 хил. км с по 3-4 автомобила и нямам нито един инцидент", припомни премиерът.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.