Австралия въведе данък "наводнение"
Джулия Гилард
За година набира 1,8 млрд. долара за инфраструктурни и жилищни проекти
Вчера австралийското правителство наложи нов данък, с който да финансира програмата за възстановяване на разрушенията, причинени от наводненията в североизточната част от страната. Данъкът ще действа със срок една година и с негова помощ ще се наберат 1.8 млрд. австралийски долара за инфраструктурни и жилищни проекти.
Премиерът на Австралия Джулия Гилард има много крехко мнозинство в австралийския парламент: тя разчита на трима независими депутати и на един представител на Зелената партия, за да може Партията на труда да даде един глас повече от консервативната опозиция. Очаква се тежка парламентарна битка, тъй като консерваторите по принцип се противопоставят на всяко вдигане на данъци. Зелените и независимите депутати обаче ще окажат подкрепа, тъй като са от регионите, засегнати от наводненията.
Но Гилард в стремежа си да преодолее бюджетните дефицити и да постигне бюджетен излишък, което е залог за политическото й оцеляване, съкрати някои малки екологични програми, което настрои зелените срещу нея. Според The Independent възможността от предсрочни избори е доста голяма, което не е в интерес на премиера: тя обеща на гласоподавателите, че ще постигне бюджетен излишък от 3.1 млрд. долара през 2012/13 г. През 2010 г. страната имаше дефицит от 3% от БВП, над 40 млрд. австралийски долара. В плановете на Гилард през 2012 г. ще има ново повишаване на данъци: върху въглеродните емисии и минната индустрия.
Съпартийците на Джилърд гледат внимателно нейните действия. Ако тя не може да оправдае малък данък заради най-страшното наводнение в страната от половин век насам, какво всъщност може? В партиен преврат през 2010 г. елегантната дама измести от властта Кевин Ръд, но сега се вижда, че бившият премиер можеше далеч по-лесно да общува с избирателите си.
Австралия днес е икономика, която се движи на две скорости. Потребителското доверие е ниско, като през януари спадна с 5.7 п.п. заради негативните нагласи след наводненията. Цените скачат, включително храните и енергията. От другата страна, минната индустрия и строителството бумтят. Разходите за възстановяване от потопа ще се изхарчат за инфраструктура, тоест ще се предадат и нататък по веригата и ще стимулират растежа - но Гилърд ще трябва да го докаже.
Поддържането на бюджетен излишък в Австралия е въпрос не толкова на икономика и финанси, колкото на политически престиж. Партията на труда съзнава, че борбата за излишък в момент на толкова мащабни разрушения на пътища и сгради не е най-подходящото нещо. Но сред гласоподавателите се е наложило мнението, че лейбъристите са слаби икономисти. След десетилетие в опозиция те взеха властта през 2007 г. и с много усилие успяха да се закрепят след изборите миналата година. Междувременно консервативната Либерал-национална партия сипеше върху тях обвинения, че са "черна дупка за националните финанси".
Дали е така не е възможно да се каже. Австралия изхарчи 52 млрд. долара като стимул във финансовата криза, от което икономиката в размер на 1.3 трилиона долара запази растежа си. Част от тези пари трябваше да отидат за екологични и училищни програми - но програмите се провалиха. Джилард се нуждае от обществена подкрепа, но в Австралия на публичния дълг се гледа като на грях. Ако все пак крехкият консенсус в нейното правителство на малцинството не я предаде, премиерът има време до края на 2013 г. да докаже, че не е финансово некомпетентна.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.