Асоциацията на земеделците: 340 млн. лв. са заложени за 2012 г.

04 ноември 2011 00:18   4235 прочита
Хр. Цветанов
Хр. Цветанов


Хр. Цветанов

С 230 млн. са по-малко от подписаното в споразумението, "против" сме

Категорично сме против редуцирането на средствата за сектор земеделие. В закона за държавния бюджет за следващата година са заложени 340 млн. лв., което е с 230 млн. лв. по-малко от подписаното на 14 септември тази година споразумение между правителството и браншовите организации от сектора. В меморандума бяха заложени 500 млн. лева за национални доплащания и държавни помощи.

ъм тези средства бяха обещани и 70 млн. лв. за възстановяване на неполучените през 2011 г. средства за акциза за горивата за селскостопански нужди. Това становище изразяват членовете на Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ). Благодарение на положените от страна на АЗПБ усилия, освен досега действащите схеми за подпомагане за първи път във финансовата рамка за 2012 г. са предвидени средства и за най-уязвимите към момента сектори в земеделието - зеленчукопроизводство и овощарство, както и птицевъдство и свиневъдство. Схемите за държавна помощ за тези сектори биха компенсирали частично тежкото им положение, затруднено допълнително от скъпите суровини и дъмпинговия внос от чужбина.

"Притеснителен е фактът, че към момента няма яснота как ще се разпредели разликата в средствата по различните пера, договорени във финансовата рамка", коментира председателят на АЗПБ Христо Цветанов и добавя, че намаляването на тези средства в бюджета неминуемо ще се отрази негативно на целия сектор земеделие, който създава работни места и поддържа развитието на селските райони".

В предстоящите разговори с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, както и по време на обсъждането на проектобюджета в ресорните комисии в Народното събрание, АЗПБ твърдо застава зад позицията си за изпълнение на подписания меморандум и счита, че държавната подкрепа за земеделието е добър механизъм за стимулиране на икономиката. "Разбираме, че правителството е притиснато от изключително тежката икономическа и финансова криза, но земеделският сектор допринася за положителното търговско салдо на страната, формира по-висок дял от брутния вътрешен продукт, а средствата, инвестирани от държавата в сектора, се реинвестират в българската икономика", допълни още Христо Цветанов.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар