Анкара не желае да реши проблема с тракийския дълг и други спорни въпроси
Референдум трябва да каже дали те да влязат в Европейския съюз
- Г-н Каракачанов, започвате кампания срещу подкрепата за членството на Турция в Европейския съюз. В какво ще се състои тя?
- Ние от ВМРО искаме да се проведе референдум в България за членството на Турция в Европейския съюз, защото тя няма право да бъде член на ЕС по много причини. Една от тях е, защото тя не е европейска държава. Друга такава е, че Турция е мюсюлманска държава, а ЕС е изградена на базата на християнските ценности. В своята политика Анкара има задължения към България, който не желае да изпълнява вече 80 години. Този дълг към тракийските бежанци е вече близо 20 млрд. долара. За да не стане така, че народът да не бъде питан, както става досега - ще припомня ратификацията на Лисабонския договор. ВМРО ще започне да събира подписи, за да се направи запитване до българския народ по един толкова важен въпрос. Кампанията започва веднага след Великден и в рамките на три месеца трябва да съберем 250 хиляди подписа, който да бъдат внесени в Народното събрание.
- Оптимист ли сте, че можете да съберете подписите?
- Мисля, че ще се справим.
- Днес (вчера - бел.ред) изпратихте писмо до турския посланик у нас, в което изброявате още проблеми за решаване от страна на Анкара?
- Самият Европейски съюз има доста забележки относно Турция от гледна точка правата на човека. Те са една страна, която не признава съществуването на други народности на своята територия, като българското малцинство, гръцкото, кюрди и още 18 народности. Факт е, че вече трети мандат на власт е една проислямистка партия, която нарушава светските принципи.
- Преди дни премиерът Бойко Борисов беше на посещение в Турция, как оценявате визитата?
- Премиерът Борисов подстави няколко въпроса, които са проблем в двустранните отношения, но друг е въпросът, че Турция не прояви добро желание да ги разреши. Един от тези въпроси е за обезщетение на тракийските бежанци.
- Миналия четвъртък парламентарната комисия по правата на човека отхвърли в името на добрите отношения с Турция три проекторешения - за арменския геноцид, за компенсация на тракийските бежанци и за геноцида над българите по време на робството. Как си го обяснявате това решение?
- Точно заради тази политика на управляващите искаме референдум за членството на Турция. Това са въпроси, които съществуват, след като турците изклаха през 1915 г. арменци и досега не признава този геноцид, а страни като Франция и ред европейски държави са го признали. Факт е, че няколко столетия върху българския народ беше извършван геноцид. Само през изминалия век това са: кланетата около Илинденско-Преображенското въстание, Горноджумайското въстание и ред други в Македония. Тези факти трудно могат да бъдат оборени. И точно поради някаква политическа конюнктура българският парламент за пореден път решава да отмести този деликатен въпрос и да не го постави за гласуване.
- Според Външно министерство приемането на тези три проекторешения ще влошат политическите и икономическите взаимоотношения с Турция...
- Странно е това становище, защото не знам Турция да си е развалила отношенията с Франция и САЩ заради признаването на арменския геноцид. Българските политици, когато са в опозиция, говорят много неща, но когато вземат властта, се притесняват от изпълнението на своите обещания. Не виждам с какво ще влошим отношението си с Анкара, ако тези проекторешения бяха гласувани в парламента. Още повече че редица български политици направиха пътека до Турция да се извиняват за възродителния процес в, който загинаха десетина човека. Факт е, че досега не сме чули Анкара да се извинила за нещо на нас. Сегашните управляващи не трябва да си мислят, че ако не поставят спорните въпроси на масата, а не да си мълчим, за да може Турция да ни обича повече. Анкара си гони своите икономически и политически интереси. Преди месец външният министър на Турция заяви, че всички народи, който са били под тяхно робство, сега живеят много по-зле като свободни. Това е пантюркизъм в действие, лошото е, че никой в България не реагира срещу това. Така че мнението на Външно не ме интересува по тези спорни въпроси.
- Може ли тези междудържавни комисии да решат спорния проблем с тракийския дълг?
- Тези комисии няма какво да решават, след като има договор между България и Турция от 1925 година. Ангорският договор задължава Анкара да обезщети финансово тези хора за имотите, който им е отнела. Самата Турция е признала това и тази комисия сега може да разсъждава само по едно нещо - каква е стойността на тези имоти.
- Има ли Турция право да предявява свои претенции към България?
- Анкара изобщо не се притеснява и го прави. Турция поставя въпроса за изплащането на пенсиите в пълен размер на изселниците, които дори са работили само пет или шест години. Те дори нямат право на това, но Анкара не се притеснява да поставя въпроси, които по нито един международен документ няма основание да иска. Това е нахалство от тяхна страна. А ние се притесняваме да поставим въпроси като тракийския дълг. Не вярвам и сега управляващите да имат кураж и достойнството да решат този проблем.
И ПОСЛЕ ГОРКИЯ НАРОД СТРАДА А ВАС МНОГО ВИ ДРЕМЕ ЗА НАРОДА ВИ //// ОПРАВИХТЕ БЪЛГАРИЯ СЕГА ТУРЦИЯ ОПРАВЕТЕ /////// АКО НЕ СИ ДОБРЕ С //ГЪРЦИЯ С МАКЕДОНИЯ РУМЪНИЯ И ТУРЦИЯ С КОИ ЩЕ ЩЕ СИ СЪС ЗИМБАБВЕ ЛИ .
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.