Американската компания "Шеврон" иска да добива шистов газ у нас

14 юли 2010 00:14   3353 прочита
Джеймс Уорлик
Джеймс Уорлик


Джеймс Уорлик

Бил алтернатива на природния

Американци искат да добиват шистов газ в България, заяви вчера посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик. Той представи американската компания "Шеврон", която е кандидатствала за разрешение да проучва находища за добив на алтернативното гориво. Компанията е подала документи през месец май да проучи терен в Североизточна България близо до границата с Румъния.

Добивът на шистов газ е нова концепция за Европа. (Шистите са фини, класически седиментни скали, съставени от кал - смесица от люспи от глинести минерали и малки фрагменти на други минерали, най-често кварц и калцит. Особеното в случая е, че газът се съдържа в порите или в микропукнатини на скалата, поради което добивът му е затруднен - бел. ред). Газът се добива на дълбочина между 2000 и 4000 хиляди метра под земната повърхност. Компанията ще изследва сеизмичната активност в региона и ще проучи земните пластове, като периодът на проучвания ще трае близо 5 г.

Целта на посредничеството на американския посланик е да информира премиера Борисов за възможността страната ни да добива шистов газ като алтернатива на природния газ.

Посланик Джеймс Уорлик подчерта вчера, че потенциалът на страната ни е да добива 25 милиарда куб. метра шистов газ. Сега България използва 5 милиарда куб. метра на година. Според него все още е рано да се каже дали шистовият газ е по-евтин от природния. По думите му това ще промени енергийната игра не само за България, но и за региона.

На България се предлага истинска възможност да диверсифицира източниците си на енергия, коментира Уорлик и подчерта, че се очаква фирмата да получи разрешение за проучване на находищата на шистов газ.

По повод коментари, че посланикът на САЩ прекалено много се бърка в енергийната политика на България Уорлик заяви:

Единственото, което правя, е да подчертая две важни неща - значимостта на диверсификацията и значимостта на прозрачността в областта на енергетиката. Но, разбира се, що се отнася до вземането на решение, те са в ръцете на българското правителство и българския народ. Но решенията, които се взимат днес, ще се отразят върху бъдещето на България по отношение на енергетиката за десетилетия наред. И не само на България, но и на целия регион.


Още за: газ   добив   посланик   Още от: България и свят

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар