Ако премиерът иска да сподели нещо с мен, е добре да го направи пряко
Изказване на главния прокурор Борис Велчев
“Не съм слушал” и “Няма да коментирам”. Това бяха реакциите на главния прокурор Борис Велчев и шефа на Върховния касационен съд Лазар Груев на думите на Бойко Борисов, че двамата са съветници на президента, които са останали неми при своите назначения в съдебната власт.
Двама от “тримата големи” в съдебната власт решиха да запазят мълчание и да не отговарят на думите на премиера Бойко Борисов, който вчера ги упрекна за последните скандали в системата и оставките на двете съдийки от ВСС.
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев категорично отказа да коментира думите на Бойко, макар да имал какво да каже. Нямал да коментира и думи на когото и да е от изпълнителната власт. “Не защото нямам какво да кажа, а защото цивилизованият тон и диалог между институциите стоят в основата на държавността, която е над всичко”, каза Груев и помоли повече да не му се задават такива въпроси.
Напрежението между властите дойде от последния избор на ръководен пост в съдебната система. Владимира Янева бе избрана с 18:5 гласа от ВСС за шеф на Софийския градски съд, в което част от членовете на ВСС видяха политическо влияние от страна на ГЕРБ, защото Янева е семейна приятелка на вицепремиера Цветан Цветанов.
Оставките на двете съдийки от съвета - Капка Костова и Галя Захарова, също бяха резултат от този избор, а с коментарите си Лазар Груев и Борис Велчев също показаха, че не одобряват действията на колегите си. Всичко това даде повод вчера на премиера Бойко Борисов да им припомни как те двамата са заели постовете си.
“Ами ей това се казва наглост. Висшият съдебен съвет две години вече работи без абсолютно никаква политическа намеса от политическа партия ГЕРБ. Тези съдии, прокурори и всички, които са там във ВСС, са изцяло избрани по квотен принцип от тройната коалиция - БСП, ДПС и НДСВ. Даже, с цялото ми уважение към Лазар Груев, преди няколко дни, защото той започна темата за избора, аз искам да го питам как беше избран той?
Нима той не беше съветник на Първанов и единствен кандидат" Що за наглост е това вече" Ами другият съветник на президента Първанов - Борис Велчев, стана главен прокурор. И всичките тези мълчаха като неми”, заяви Борисов пред бТВ. Той подчерта, че на сегашното правителство не се полагат постове в съдебната власт, но това, че Владимира Янева е позната на Цветанов, не означавало, че не трябва да прави кариера.
Въпреки острите думи на премиера главният прокурор Борис Велчев също запази мълчание. “Това не са нови думи на г-н Борисов. Ако той има нещо да сподели с мен - да го направи пряко, а не по телевизията”, лаконичен бе Велчев.
"Винаги съм смятал, че Борис Велчев е изключително добър избор за главен прокурор", коментира вчера премиерът Бойко Борисов. "Казвам това, за да се спре да се спекулира с моите изказвания", уточни той. "Когато съм коментирал избора на Лазар Груев и на други съветници на президента, аз съм коментирал начина, по който са били издигани, а не техните качества", заяви министър-председателят.
Междувременно вчера на заседанието на ВСС около оставките на Захарова и Костова се заоформи скандал. Министърът на правосъдието Маргарита Попова критикува работата на колегите си. Попова коментира, че сегашната ситуация не е прецедент. Тя посочи, че от много години не се полагат усилия Висшият съдебен съвет да работи като консолидиран орган, а работата му раждала само скандали. ВСС не давал ясни послания, заради което нямало доверие в съдебната институция. Попова припомни и скандалите около Красьо Черния от 2009 г., свързани с кадруване във ВСС.
По време на дебата за мотивите за оставките на членовете на ВСС Капка Костова и Галина Захарова техните колеги изразиха различни позиции. Цоньо Цонев посочи, че не приема тези оставки, и се усъмни в подписката на колегите на Костова от Софийския градски съд и това, че тя е трябвало да се разграничи от подписите в нея.
Божидар Сукнаров допълни, че двете съдийки биват въвлечени и в политически сценарии.
След като гласува оставките на двете дами от съдийската квота, ВСС остава с 21 членове. Галина Захарова се връща в Софийския апелативен съд, а Капка Костова - във Върховния касационен съд.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.