Адвокатите ще търсят възможности за отпадане на ДДС-то, заяви Марин Марковски
Адвокатите ще търсят всички възможности за отпадане на решението за въвеждане на ДДС за адвокатските услуги, защото смятат, че в случая защитават интересите на всички граждани, а не своите собствени. Това заяви Ели Христова от Висшия адвокатски съвет. Те ще търсят съдействието на президента и на Конституционния съд за промяна на това решение. Тя каза още, че практически стойността на защитата ще стане по-голяма, тъй като ще се наложи адвокатите да ползват задължително услугите на счетоводител, за да могат да бъдат изрядни пред данъчните органи. „До този момент не беше сложно на един адвокат да се справя с данъчната декларация, но оттук нататък няма да е така.“, каза адвокат Христова. „Конституцията е възложила на адвокатите да защитават правата на гражданите, а с това решение нашата дейност се приравнява на една чисто търговска дейност.
Много голяма част от българите ще бъдат лишени реално от правото да защитят своите права“, каза още Христова. Другият голям проблем според нея ще бъда в Бюрото за правна помощ, което определя т. нар. служебни защитници и където бюджетът често не стига и обикновено се изчерпва в третото тримесечие на годината. „Увеличението на стойността на тази дейност означава, че този бюджет ще се изчерпва много по-рано и желаещите да бъдат служебни защитници ще бъдат много по-малко“, каза Христова. Освен това служебните защитници ще бъдат принудени да внасят със свои собствени средства данъка към държавата, преди да са извършили услугата.“
„Предполагам, че много голяма част от вписаните адвокати в бюрото по правна помощ ще се отпишат и това ще затрудни съда, когато трябва да избира служебна защита за някоя от страните по делото“, каза Ели Христова. Тя допълни, че въвеждането на данъка е направено малко прибързано, тъй като все още има процедура в ЕК, която дава възможност този въпрос да не бъде поставян така остро във време на криза. „Имаше възможност въпросът да бъде отложен във времето. Още повече, че в момента продължават делата по този въпрос спрямо Франция, където са приели по-ниски ставки“, допълни тя. Според адвокат Христова, ако се променят наново данъчните закони, ще бъде добре правителството да се възползва от това обстоятелство и да преразгледа този въпрос.
Действително адвокатските услуги поскъпват с 20% заради ДДСто, защото това е една пета от таксите за такива услуги. Това заяви по БНТ адвокат Марин Марковски, като в тази връзка поясни, че например услугата на адвокатите за развод ще се качи с 200 лева и ще стане 1200 лева. Парите от ДДС не отиват при нас, а в държавата, уточни той.
„Чисто икономически има ли сметка да се увеличи постъплението от ДДС и в същото време да плаща от хазната на служебен адвокат. Когато човек няма високо квалифицирана адвокатска услуга, е много опасно. Не от всяка дейност трябва да се търсят пари. Адвокатският труд, адвокатската работа е изключително специфична, тя не е занаятчийство. Затова ще се стигне до Конституционния съд - сигурен съм“, заяви Марковски.
Адвокатът добави, че чрез омбудсмана Гиньо Ганев ще повдигнат въпроса за защита интересите на адвокатите и адвокатурата. „Сигурен съм, че Централния адвокатски съвет ще изчерпи всички възможности, за да защити правата на адвокатите и адвокатската колегия“, категоричен е Марин Марковски.
„Адвокатите показаха своята борбеност, умеят да убеждават, но няма как да променим решението да бъде въведен ДДС върху адвокатските услуги“, заяви член на Комисията по бюджет и финанси в НС Димитър Главчев. Депутатът от ГЕРБ разясни, че това действително е изискване на Евросъюза - европейска директива, има я поставена в писмо от ЕК. ДДС е косвен данък, който засяга крайния потребител, каза депутатът в отговор на въпроса как ще се отрази решението на комисията върху българските граждани.
Това шопароподобно същество-/адвукатум-шкембарум/ ще повлече крак и белите еднолични търговци - джипита ще искат да не плащат данъци а ? И двете страни са еднакво загрижени за човекът.....касичка.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.