А. Петров: Заради високия рейтинг на премиера съм още в ареста
"Министър-председатели са злоупотребявали с оперативна информация, дискредитирани и ликвидирани са хора"
Алексей Петров и Марчело Джотолов остават зад решетките, това реши след близо 6-часово заседание състав на Софийския апелативен съд.
Съдът прие, че има доказателства, че са извършили престъпленията, в които са обвинени, както и че има вероятност, ако са на свобода, да извършат и други престъпления.
Високият рейтинг на премиера е причина още да съм в ареста, а не високият обществен интерес. Поисках да кажа какъв е посттоталитарният модел на управление на службите, но от комисията за контрол на ДАНС не ми позволиха, заяви бившият служител на ДАНС Алексей Петров.
Според него „ако моделът бъде разсекретен и стане обществено достояние, всички ще си направят извода кой е засегнат от него“.
Вчера при силен медиен интерес Софийският апелативен съд гледа мярката му за неотклонение, Алексей Петров бе задържан при операция "Октопод" на 10 февруари. Само той и Марчело Джотолов от всички 13 задържани след полицейската акция останаха в следствения арест.
В Националната следствена служба бяха отведени братята Йордан Стоянов и Пламен Стоянов-Дамбовците, Алексей Петров-Трактора, Марчело Джотолов, Момчил Кръстев, Николай Велков и Лозана Славчева.
"Поръчковият арест срещу мен е с цел да бъде проверено всичко около мен. В това няма нищо лошо, но нека не се прави злонамерено и без мое участие", това каза пред съдебния състав Алексей Петров По думите на Петров той е бил арестуван заради справка от ДАНС, в която се твърди, че Петров е ръководител и организатор на престъпна група. Впоследствие обаче тази справка беше отхвърлена като доказателство от първоинстанционния съд. Алексей Петров каза още, че кадровото му досие като служител в българските служби за сигурност е публично достояние и той не се срамува от своята дейност като офицер.
Петров обясни, че след 1992 г. се е включвал в дейността на различни граждански структури, за да работи против силовите структури. "По времето на СИК и ВИС съм бил от другата страна на барикадата и не мога да бъде свързан с поведението на уличен бандит и силови действия", каза Алексей Петров. Той посочи, че като служител на ДАНС по никакъв начин не е изнасял и разпространявал каквато и да е секретна информация. "Едва ли има друг гражданин от последните 10 години, който да е проверяван така, както аз", каза още Петров. Той помоли мярката му за неотклонение да бъде променена в по-лека.
Няма доказателства Алексей Петров да е огласявал държавна тайна - това твърдение изказаха пред съда адвокатите на обвиняемия Петров. По делото е изискана справка от ДАНС за това дали наистина има документ, ксерокопие от който е открит в дома на Петров. Защитата поиска Агенцията за национална сигурност да каже кой е този неин служител, който си е позволил да ксерокопира секретен документ и да го дава на други лица. През целия инкриминиран период, през който обвинението твърди, че Петров е ръководил организирана престъпна група, самият той е работил в българските служби за сигурност, където постоянно е бил проверяван, имал е водещ офицер, която е бил запознат с дейността му, а самият Петров е съставял документи. "Защо прокуратурата не изиска всички тези материали", попитаха защитниците.
Според адвокат Васил Василев, европейската съдебна практика показва, че мярка "задържане под стража" не се взима предвид високия обществен интерес по едно дело, а когато има конкретни факти и опасност за едно лице да се укрие или да извърши престъпление. Според защитника по настоящето дело такива няма.
Защитата настояваше, че в третия месец от задържането на Алексей Петров няма конкретни доказателства. Няма една фактура, която да доказва пране на пари, няма едно доказателство за трайно структурирана група с общ престъпен умисъл. Макар и работно, обвинението не съдържа никаква конкретика, каза пред съда адвокат Васил Василев. Другият защитник на Петров - Ина Лулчева - попита защо прокуратурата не е изискала справка за дейността му като офицер на прикритие. Като такъв той е проверяван постоянно и ще стане ясно дали е извършвал престъпна дейност в периода 1997-2010 година.
Има и министър-председатели, които са злоупотребявали " каза пред журналисти Алексей Петров, в отговор на това какви имена е съобщил в комисията за контрол на ДАНС. По думите на Петров в комисията е посочил точната схема на работа по "посттоталитарен модел", при който "по оперативна информация, се фабрикува справка, след това в прокуратурата, медиите и партньорските посолства, човекът е ликвидиран или поне дискредитиран". "Ако резултатът от тези дискредитация не е налице, на един по-късен етап има други варианти, по които тези хора да бъдат ликвидирани. Имената са посочени в комисията ДАНС", каза Петров.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.