92-ма "за" промените в закона за дипломатическата служба

24 юни 2011 00:04   1544 прочита

Депутатът от "Атака" Венцислав Лаков: Махат се дипломати заради принадлежност към ДС, но се оставят бивши агенти на високи постове в областните управи

Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за дипломатическата служба с 92 гласа “за”. Според новите текстове служители в дипломатическата служба, които са сътрудници на бившите репресивни служби, се освобождават от публичната им длъжност и се преназначават на друга дипломатическа служба.

С промените се въвежда и забрана посланици да стават бивши агенти на ДС.

Всички кандидати за дипломатически пост ще попълват декларация, че са съгласни да бъдат проверени преди да бъдат назначени. Промените бяха приети с гласовете на ГЕРБ, на Синята коалиция и независимите. БСП беше против, а “Атака” и ДПС се въздържаха.

До измененията се стигна след като Комисията по досиетата обяви в края на миналата година, че повече от посланиците ни са били сътрудници на бившата ДС.

В началото на тази година пък парламентът прие декларация, с която призова посланиците сами да напуснат постовете си.

Освен лустрационните текстове поправките въвеждат и други изменения в дипломатическата служба. Една от тях е, че се дават повече правомощия на външния министър да назначава и освобождава кадри.

Въвеждат се нови правомощия на фигурата на постоянен секретар, въвеждат се генерални дирекции, оглавявани от генерални директори. Атестационната комисия се превръща в кариерна комисия.

Промените предизвикаха реакции от всички страни в залата.

"В това законче има девет противоконституционни текстове", отсече червеният юрист Любен Корнезов. Основната цел на това законче е лу-стра-ция, дис-кри-мина-ция, допълни той.

Корнезов предупреди мнозинството, че ако приеме тази поправка, той ще я срази в Конституционния съд.

С тези промени се създават предпоставки за репартизирането на дипломатическата служба, заяви зам. председателят на ПГ на Коалиция за България Ангел Найденов.

Лидерът на ДСБ Иван Костов пък обяви, че депутатите му ще предложат преди второ четене да отпадне текстът, който предвижда преназначаване на друга служба на бившите ченгета. "В състава на министерството не могат да присъстват хора, които са били кукловоди или ръководители на мрежи от доносници", каза той. Костов изрази учудване как тези хора могат да останат верни на възгледите си и да служат на държавата.

"Нашата страна има нов път и нова кауза", каза лидерът на ДСБ. Той обвини социалистите, че са прилагали партиен подход при назначаването на посланици по тяхно време и са изтикали на ниски позиции посланици с качества.

Соцдепутатът Атанас Мерджанов нарече закона опасен за българските институции, защото иззема правомощия на президента, премиера и правителството. Освен това, заподозря Мерджанов, бързането с поправките е користно.

Има една голяма разлика между ГЕРБ и опозицията от бившата тройна коалиция, репликира на критиките външният министър Николай Младенов. "Когато БСП е на власт, партията и държавата са едно. Когато БСП е в опозиция, всеки опит тя да се отдели от държавата е репартизация и нещо много страшно", каза още той. Той призова да се затвори една страница от историята на България и обяви за изключително обидно твърдението на БСП, че ДС ни е вкарала в ЕС и НАТО.

Нямаме нищо против лустрацията, нямаме нищо против да се действа по-радикално в МвНР, защото е ясно, че това е затворена система, нереформирана от началото на прехода. Похвални са усилията на министъра, но те не са достатъчни. Това каза депутатът от ПГ на "Атака" Венцислав Лаков, който заяви, че депутатите от парламентарната група няма да подкрепят предлагания законопроект за промени в Закона за дипломатическата служба.

"Една птичка пролет не прави. Махат се дипломатически служители от високи постове заради сътрудничество към Държавна сигурност, но се оставят други служители на високи постове, бивши агенти, например в областните управи", посочи Лаков.

Той заяви, че този подход на ГЕРБ не може да бъде подкрепен от "Атака", защото това е двоен стандарт. ПГ не е съгласна и с предложения текст в промените, относно разширените правомощия на министъра - че той еднолично ще назначава и отзовава посланици. "Не можем да приемем това, че не се спира практиката за шуробаджанашки назначения в дипломатическата служба.

Пак ще виждаме калинки в управлението", допълни Венцислав Лаков. Според него, в законопроекта не е ясно как ще се защитават интересите на българските фирми и граждани от страна на новоназначените посланици.

"Бяха обещавани страхотни приходи от участието на България във войната в Ирак. Посланиците тогава не защитиха българските фирми и интереси, а с предлаганите поправки в закона това няма да се промени", смята депутатът от ПГ на "Атака".

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар