75% от българите в Испания нямат намерения да се върнат в страната

20 юли 2011 00:10   3 коментара   8796 прочита

15% от децата им слабо говорят родния език

В следващите пет години едва 5 % от българите в Испания имат намерение да се върнат в България. Това каза вчера доц. Веселин Минчев, зам. директор на Института за икономически изследвания в БАН. Той допълни, че 18 % от българите се колебаят дали да се върнат в страната си, а останалите близо 75 % нямат никакви намерения да се връщат в родината си.

“На въпрос бихте ли окуражили децата си да се завърнат в България, 65 % от анкетираните са заявили, че няма да го направят. Това, което направи силно впечатление на нашия екип, е, че жените в по-голяма степен, отколкото мъжете, не искат техните деца да се завръщат в България”, каза още доц. Минчев, предаде Фокус.

По време на изследването са били анкетирани около 500 души, които са избрани на случаен принцип.

“В 24 населени места, където се правеше анкетата, колегите анкетьори попадаха на български магазини, барове и фирми и това беше нашата ориентация за произвеждане на анкетата”, заяви доц. Веселин Минчев.

Близо 2/3 от българските емигранти в Испания не биха стимулирали децата си да се завърнат в България.

Това сочат данните от изследване на Института за икономически изследвания (ИИИ) на БАН за миграционния модел в Испания, които бяха обявени днес на пресконференция в БТА. Проучването е осъществено в периода май-юни и обхваща 506 наши сънародници, живеещи в 24 населени места в Испания.

Майките в по-голяма степен не искат децата им да се върнат у нас, което е симптом, че нещо в държавата ни не е наред, коментира доц. Веселин Минчев, зам. директор на ИИИ.

Почти 3 на сто от българчетата в Испания не говорят български, а 15 на сто са със слаби познания по родния си език. Близо 1/3 от родителите признават, че говорят на децата си на български, но те им отговарят на испански.

Основната заетост на българите в Испания е в хотелиерството - 15%, селското стопанство - 12%, и строителството - 11%. Близо половината от анкетираните демонстрират много добро самочувствие и смятат, че по-нищо не се отличават от испанците.

Изглежда губим една творческа част от населението си, която е способна да се справя сама с проблемите, коментира Веселин Минчев.

Според статистиката средната възраст на българските емигранти в Испания е 36 години, като 23% от тях са с висше образование.

3 коментара
20 Юли 2011 05:22 | дон корлеоне
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

живот СЪС пари си е най- добре в България. но нямаме избор и за това всички бягат. кой иска да се чекне цел месец за 300 лв, като може да се чекне за 700 800 евро минимум. когато тук обикновен човек може лесно да намери работа за 1000 лв тогава ще се върнат много хора. но когато неможем да изхраним спокойно семействата си, тогава идва решението за бягане.. яд ме е, защото и аз заминавам скоро в италия, а е грехота защото тва което върша там мога да го правя тук и да се развива с нещо държавата. а бе нема оправия. всеки сам избира пътя си


20 Юли 2011 17:38 | до първия коментатор
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Не искал да се"чекне за 300 лева "в България, а е съгласен да го прави за 700-800 eвро в Испания. За тези евро в Испания ще живее като с 300 лева в България. Някои българи си мислят, че като идат в чужбина на работа, там ги чакат работодатели с торби с пари за раздаване.


21 Юли 2011 03:00 | нещо се бъркаш
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

в испания всичко е почти толкова скъпо, колкото и тук. разликата е, че там не ти отиват 90 % от месечните доходи само за сметки и храна. а бе кво да обясняваш пич, нека си гният тук




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар