7,5% от заплатата си българинът харчи за кръчми
Германците не пръскат пари по заведенията, икономични са и вкъщи
Колкото по-беден е човек, толкова по-склонен е той да пръска парите си по ресторанти и кръчми. Това леко преувеличено заключение може да се направи по данните за разходите за храна на европейските държави, обобщени от руски анализатори. От тях ясно се вижда, че страните, в които хората отделят най-голям дял от потребителските си разходи за обществено хранене, в момента изпитват най-тежки финансови и фискални проблеми.
Номер едно по дял на разходите за обществено хранене в личния бюджет е Испания. Там 14.8% от средствата на хората се харчат за храна и пиене извън вкъщи. За храна в дома си испанците харчат само 13.1% от потребителските си бюджети.
Номер две е Ирландия с 11.8% разходи за обществено хранене, а номер три - не друг, а Гърция с 10.4%. Познахте, четвърта е Португалия с 8.8% разходи за консумация навън.
Богатите германци харчат за ресторанти само 4.8% от дохода си, холандците 4.5%, а поляците се ограничават с 2.2%.
Къде сме ние? По-скоро при португалците, отколкото при германците и поляците. Българинът харчи по заведения 7.5% от дохода си, което е един от високите проценти в Европа, напълно съпоставим с италианските 7.7%, докато румънецът минава с 2.8%.
Но да видим сега каква част от доходите отиват за храна вкъщи? 21% от парите на българина отиват за тази цел, което е един от най-високите проценти в Европа. Германците, които не пръскат много пари по ресторанти, са икономични и у дома /или просто имат много пари/ - 9.8%.
Гърците харчат само 16% от доходите си за пълнене на хладилника, така че вероятно можем да не ги оплакваме твърде много заради задаващите се мерки за икономии. Домашната храна гълта 14.1% от доходите на чеха и 15.1% на унгареца. За Турция този процент е 23%, а за Румъния 26.6%.
Остана да видим кой колко харчи за алкохолни напитки. Разбира се, най-много харчат скандинавците и балтийските републики: 5.8% в Естония, 4.7% в Литва, конкуренция им прави Унгария с 5.3%, 3.8% в Полша, 3.7% във Финландия.
Българите харчат за алкохолни напитки 1.7% - трезв начин на живот или собствено производство?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.