65% от българите умират от сърдечносъдови заболявания

25 ноември 2010 00:16   2 коментара   15397 прочита
Г. Начев
Г. Начев


Г. Начев

Директорът на столичната болница "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев

Исхемичната болест на сърцето, миокардният инфаркт и клапните заболявания заемат 65% от общата смъртност в България, заяви проф. Генчо Начев, директор на болница "Св. Екатерина" по повод представянето на Национален регистър на оперативните интервенции върху сърцето.

Според проф. Начев това са значими за обществото заболявания, защото водят до инвалидизация, нетрудоспособност и носят смърт. Основните фактори за развитието на сърдечно-съдово заболяване са: на първо място това е неправилният начин на живот - липса на движение, хранене с вредни храни, затлъстяване, тютюнопушене, употреба на алкохол; на второ място идва ненавременното лекуване на високо кръвно, диабет и тези фактори играят най-голяма роля за развитието на исхемичната болест.

За клапните заболявания имат значение условията на живот - влага, битови условия, за да не се развие ревматоидна болест, която много често засяга клапите на сърцето.

"Една инфекция, дори грип може да удари сърцето и да причини увреждане на клапите, както може да предизвика и увреждане на целия мускул, което в много случаи е фатално и води до смърт", посочи проф. Начев.

Българинът трябва поне веднъж в годината да изследва бъбреците си, състоянието на белите дробове, кръвното налягане и килограмите, както и черния си дроб, за да е сигурен, че не страда от сърдечно заболяване.

“Един път в годината трябва да се прави лабораторно изследване за биохимия и да се проверява дали хемоглобинът е добър, а над 45-годишна възраст трябва да се прави кардиограма и ехография на сърцето”, каза проф. Начев. Това са профилактични изследвания в много страни и ако не се правят, пациентите губят здравноосигурителните си права.

В болница "Св. Екатерина" се извършват между 670 и 680 сърдечни операции годишно. През 2010 година са извършени 5 трансплантации на сърце, от които 4 са успешни, а 1 човек е починал в първия месец вследствие на полиорганна недостатъчност. Към момента листата на чакащите за трансплантанция на сърце е 40 души и не може да се направи прогноза дали списъкът ще намалее. “Всичко зависи от това дали ще се намери подходящ донор за реципиента”, допълни проф. Начев.

2 коментара
25 Ноември 2010 19:49 | шивачка
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Е, да! Вярно,че условията на живот заедно с храната са фактор за много болести. Само не ми е ясно как може 1 възрастен вече лекар (ка), която твърди, че е СЪРДЕЧНА и прави профилактични прегледи при нас не се интересува нито колко години съм нито как се казвам. Сигурно не само, че не си води статистика, ми и прегледа е само ПРОформа, защото ВЪЗРАСТТА и наследственоста също имат значение, а фактът че не попита за името значи, че никъде не се отбелязвз резултата от прегледа. Не знам на какво основание тогава и плащат, защото едва ли просто си губи времето с нас.


25 Ноември 2010 20:02 | невменяем
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Между другото макар,че сме най-умиращи от сърдечи заболявания и при новите правила дето ще въвеждат за оценка и заплащане на медицинския персонал и болници както и всепризнатият факт,че НАЙ-ДОБРИТЕ ни лекари и хирурзи са СЪРДЕЧНИ ( Чирков, Драгойчев,горният и др.) както и клиниките им са сред най-образцовите как ще им се заплаща-на брой умрели или излекувани. Щот,ако е второто явно те ще станат най-бедните. Бе,аз предлагам да последват примера на едно лечебно-консултативно колективче от нашия град, което се намира на мястото на един стар център за езиково обучение (например там се учеше извън класно френски, щот по това време нямаше преподаватели по английски) и което дори не се е кръстило, но ще изброя само няколко светила от тях и ще ви стане ясно,че са специалисти, а начинът им на съвместно консултиране е за предпочитане, ако ще се въвеждат нови правила за оценка за заплащане на брой умрели. Става въпрос за сърдечена дългогодишна шефка на сърд. отделение, млад лекар от онкологич. ди




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар