50 млн. лв. вместо за онколекарства отишли за ремонти и заплати

08 март 2011 00:20   2 коментара   9597 прочита
Валери Димитров
Валери Димитров


Валери Димитров

Шефът на Сметната палата Валери Димитров: За 4 години в здравното министерство са допуснати сериозни управленски злополучия

Почти 50 милиона лева, предвидени за скъпоструващи лекарства за злокачествени заболявания, не са стигнали до пациентите, а са били спестени, показва проверка на Сметната палата за периода 2006-2009 година. В рамките на одита са проверени 22 лечебни заведения. Броят на лекуваните пациенти за периода е 478 518 души, като най-голям е броят на лекуваните през 2007, а най-малък през 2006 година.

Председателят на институцията Валери Димитров съобщи, че при одита е установено, че спестените 50 милиона лева са насочени за плащане на заплати, обезщетения и ремонти, при положение че през всичките тези години е имало системен недостиг на лекарства. Според него за тези 4 години в Министерството на здравеопазването са допуснати “сериозни управленски злополучия”. Очевидно практиките са лоши и парите са управлявани лошо, категоричен бе той. Установени са случаи, при които спестените пари са пренасочвани за капиталови разходи и ремонти. Други суми са отивали за осигуряване на заплати за персонала в системата на здравеопазването. Установени са и натрупани значителни нарушения към фирми-доставчици. Има и нарушения при процедурите за обществени поръчки.

Многократното обявяване и прекратяване на обществени поръчки е имало за резултат забавяне на сключването на договорите с доставчиците, което е увеличавало рисковете от неосигуряване на лекарства и прекъсване на терапии на нуждаещите се. Установени са провали в мениджмънта при доставката на тези лекарства. Това е период на трима министри - проф. Гайдарски, д-р Желев и д-р Нанев, каза още Димитров. По думите му е имало и много случаи на забавено или временно прекъснато животоподдържащо и животоспасяващо лечение за пациентите. Олга Димитрова, главен одитор и ръководител на одитния екип, акцентира, че все още липсва информационна система, която да осигури контрол и прозрачност на дейността. Още при извършен одит през 2005 г.

Сметната палата препоръчва изграждане на такава система, договор за нейното изграждане се сключва едва в края на 2008 г. и според него информационната система трябва да е готова за 100 работни дни. Такава система обаче все още няма, макар че авансово са платени 2 146 000 лв. за изграждането й. Продуктът не е интегриран в окончателен вариант, обучението на персонала е недостатъчно, не е обезпечен хардуер на работните места и няма ясна визия за внедряване на информационната система в бъдеще, сочат констатациите на одитния доклад.

През септември м.г. неправителствени организации алармираха, че стотици онкоболни пациенти и серопозитивни са останали без лечение заради липса на медикаменти. Според Сметната палата е необходима промяна в механизма за изписване и снабдяване с тези лекарства. Затова и оттам дават 12 препоръки към министъра на здравеопазването за подобряване на дейността, свързана с предписване и получаване на лекарства за злокачествени заболявания.

Сред тях са актуализиране на вътрешните правила и регламентиране на реда за включването на пациенти в лечение при образувана “листа на чакащи”, като този регламент да е валиден за всички лечебни заведения.

2 коментара
08 Март 2011 08:58 | Дядо Йоцо
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Срамота. Най-потърпевши са винаги болните хора. Съд! От хората. А иначе Бог вижда всичко.


08 Март 2011 20:08 | Избирател
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

В затвора виновните-Докато хората умират, тези некадърници-министри и техните лакеида отговарят.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар