5-годишните скараха депутатите за задължителната предучилищна

17 септември 2010 00:14   2 коментара   10479 прочита

В населените места, в които няма детска градина, предучилищната подготовка на 5-годишните деца да се извършва в училищата, такъв текст се очаква да добавят към поправките в Закона за народната просвета управляващите от ГЕРБ. Те отложиха гласуването на измененията в закона, с които се въвежда задължителна забавачка за децата, навършили 5 години с гратисен период от две години, за да се изчисти този проблем. В населените места, където има и детска градина, и училище, родителят ще решава къде да запише детето си за предучилищна подготовка, независимо дали то е на 5 или 6 години. И в пленарната зала ДПС, БСП и “Атака” поставиха въпроса за необходимостта 5-годишните деца да осъществяват предучилищната си подготовка в детските градини, а 6-годишните - в училищата, не както предвиждат вносителите родителят да решава къде да запише детето си.

Лютви Местан: Когато в населеното място има и детска градина, и училище, 5-годишните интеративно са в детската градина, а 6-годишните са в училище.

Валентина Богданова: Продължавам да твърдя, че мястото на тези деца, които са навършили 5 години, е просто в детските градини. Свободният избор на родителите ще ви доведе в ситуация, в която при налични 20 свободни места в третата група на детската градина, ще се появят 18 деца на 5 години и три деца на 6 години. Какво правите с децата на 6 години, при условие че стоят 5 на 5 години отвън. Група ли им правите!

Огнян Стоичков: Разликата между 5-годишен и 6-годишен е огромна разлика. Затова логичното място на тези 5-годишни деца е в целодневна форма, както аз съм предложил - целодневна форма в детските градини.

Заместник-образователният министър Милена Дамянова: Аз смятам, че изборът на родителя е основното нещо, с което трябва да се съобразим. В крайна сметка родителят е този, който решава как и по какъв начин иска да начертае пътя за развитието на детето си.

Запитана какво се прави в случаите, когато няма места в детската градина, Дамянова отговори: Затова има две години отсрочка, която сме дали, в която общините трябва да създадат условия. В момента събираме справки на общините. Има над 160 общини, които са заявили желание и готовност за въвеждане”.

Очаква се днес парламентът да продължи обсъждането на поправките в Закона за народната просвета.

2 коментара
17 Септември 2010 23:13 | родител
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

и 5 и 6 год трябва да са в градина, това е ясно като бял ден!


18 Септември 2010 00:30 | Критична
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

В "доброто старо време", когато образованието беше на висота и ценностната система също имаше значение за родители и деца, никъде не се споменаваше и помисляше за петгодишните като ученици.Та това са все още деца.А децата трябва да играят и да са свободни.А не да бъдат "заключени" целодневно на едно място.Никой ли не разбира, че властимащите са заинтересовани само за ефтина работна ръка, а пък родителите се стараят да се отърват от отговорността за възпитанието и грижата за децата си, като се оправдават с работата си и прехвърлят безсилието си на учителите.Стар принцип е/и доказан/, че първите 7 години се дават у дома. Или много бързо забравяте, или се оставяте да ви манипулират.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар