41 НС - дефицит на компетентност, засилено влияние на частни и корпоративни интереси

13 декември 2010 00:16   4995 прочита
Б. Цеков
Б. Цеков


Б. Цеков

Институтът за модерна политика

Досега никой парламент не е приемал толкова некачествени, ограничаващи гражданските права закони като 41 НС, заяви Борислав Цеков, председател на УС на Института за модерна политика.

Той влезе в най-лошия коловоз на своите предшественици, в дефицит на компетентност, в засилено влияние на частни и корпоративни интереси, лош контрол върху МВР и службите за сигурност, добави той при представянето на резултатите от редовния мониторингов доклад за дейността на 41 НС за периода 15 май 2010 г.- 30 ноември 2010 г. Правозащитен дефицит, безрезултатен парламентарeн контрол, прекомерна централизация на властта с разрез с европейските практики, “сиво законодателство”, парламентарното мнозинство изчерпа своя морален кредит, обобщи Цеков. Редица депутати от мнозинството са замесени в лобистки законодателни текстове, неглижира се конституционният статус на парламента от правителството, има систематичен отказ от фискална отговорност при разглеждане на бюджета, коментира той. Според анализа на института, българският парламент не участва пълноценно в европейския законодателен процес.

26 законопроекта от 40, разглеждани от НС и наблюдавани от Института за модерна политика, попадат в сивия сектор, според доклада на Института за дейността на Народното събрание.

40-те законодателни инициативи са подбрани по два критерия " такива, които засягат правата на човека и такива, които касаят принципите на добро управление. 26 от тях попадат в зоната на сивото законодателство.

Ивилина Алексиева от ИМП каза, че пример за прекомерна централизация на властта и съсредоточаване на управленски функции в тесен кръг лица е проектът за изборен кодекс. Друг пример е Законът за Сметната палата - един колегиален орган се превръща в едноличен.

Трикратно нараства броят на въпросите, зададени от народните представители. 680 въпроси и питания са отправени към министри за последния наблюдаван период за дейността на НС. Активните народни представители вече са малко под половината, докато в предишни периоди - около една четвърт.

Най-активните народни представители с питания към министри са Ваньо Шарков и Иван Иванов. Третото място си поделят Мая Манолова и Меглена Плугчиева.

Най-много въпроси и питания има към регионалния министър Росен Плевнелиев - 71.

Венелин Стойчев каза, че в този парламент има и положителни неща - регистърът на нещатните сътрудници и регистър с гласуванията на депутатите, който е достъпен през сайта на НС.

Положителните се оценяват промените, с които се създава процедура за проверка достоверността на подписи, събирани от граждани, промените, създаващи единна административна структура при МИЕТ за контрол на административните режими и др.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар