38% от учениците в България не си купуват учебници

31 август 2010 00:12   2118 прочита

Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева е категорична

Средната възраст на учителите в България е от 48 до 55 години. Това каза в интервю за Агенция "Фокус" председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. "Ние смятаме, че това е доста висока възраст и затова всички усилия от години наред бяха насочени към създаване на възможности за навлизане на млади специалисти в системата. Забелязва се, че млади хора все по-често искат да заемат такава длъжност в училище. Има много подмладени педагогически колективи, но това не е достатъчно", заяви Такева. По думите й безспорно, за да има повече млади учители, са необходими промени в някои законови и подзаконови нормативни актове. Такева уточни, че с приемането на новия Закон за училищното образование ще бъде решен и този проблем.

"Трябва да се отчете и фактът, че навлизането на млади хора в системата не е краен процес, защото веднага след като се отвори икономиката и отраслите й, тези млади хора може да погледнат веднага навън и затова стабилността на системата от гледна точка подмладяване на кадровия състав е една много важна политика, която трябва да бъде развита от Министерството на образованието и директорите на самите училища", каза председателят на Синдиката на българските учители.

Янка Такева каза още, че всяка година в страната се пенсионират 2500 учители. "Тази година пенсионираните колеги също няма да са повече или по-малко и съм дълбоко убедена, че това няма да се отрази зле на системата. Като се има предвид, че за едно място в страната кандидатстват средно около 23-ма души, а за някои дисциплини дори и повече", каза още Янка Такева.

38% от учениците в България не си купуват учебници и разчитат само на записките по време на час, заяви още Янка Такева.

"Учителят, за да направи един добър урок, трябва да прочете 9 учебника по дадената учебна дисциплина. Това също е много голям проблем " различните варианти на учебници по една и съща учебна дисциплина, които се разминават с учебните програми. Това е много голям пропуск", заяви Такева. Тя каза още, че голяма част от децата отпадат от училище, заради отблъскването от учебното съдържание и учебните помагала. Такева посочи, че снабдяването на училищата с учебници ще започне от 1- 7 септември

Председателят на Синдиката на българските учители посочи, че промените относно учебното съдържание, за които просветният министър Сергей Игнатов е сформирал екип, са се забавили. "Струва ми се, че този екип закъсня с тази задача. Много дълго време мисля, че екипът се оглежда", посочи Такева. Тя отбелязва, че учебниците и учебните помагала са твърде архаични, което, от своя страна, отблъскват децата от четенето.

Относно разминаването на учебното съдържание и учебните планове, Такева обясни, че то се случва в целия път на формиране на учебния процес, като се започне от по-малко предвидените по хорариум часове и дадените в повече учебни единици, които трябва да се изучават.

"Учителят не е факир в класната стая, който ще взима по две учебни единици, за да може да съобрази с хорариума. Всичко трябва да бъде прегледано и осъвременено, направено в интерес на ученика, а не в интерес на един или друг колектив, който има по-голямо лоби в образователното министерство и може да наложи учебника си", посочи Такева.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар