300 000 българи у нас живеят от въздуха, не работят
Малкият и среден бизнес укрива оборот, за да оцелеят
Скритата икономика в България е между 20 и 30 % показва изследване на Центъра за изследване на демокрацията.
Най-висок е делът на неформалния сектор в строителството, туризма и ресторантьорството.
Голям е броят на хората, които получават част от възнагражденията си в плик или изцяло работят в нелегалния сектор, посочи Руслан Стефанов от ЦИД.
По думите му понякога регулациите и данъчната осигурителна тежест са твърде големи за малките и средни предприятия и ги принуждават да укриват част от оборотите си
Като цяло делът на сивата икономика през годините е намалявал, но заради ефекта на финансовата и икономическата криза тенденцията се е обърнала.
Стефанов подчерта, че е налице огромен размер на икономическо неактивно, обезкуражено население.
Има 200-300 хил. души или 10% от работната сила, за които няма обяснение защо нямат работа и в същото време са активни, тоест не е ясно от какво живеят.
Ако тези хора бъдат заети при средната заплата за страната, това би добавило 6-7 млрд. лв. към официалните доходи на населението.
За да обясни защо излизането на сивия сектор на светло е толкова трудно, Стефанов даде реален пример с квартален доставчик на хляб, който оперира на границата на икономическата печалба и ако декларира изрядно приходите и заплатите на работниците, ще трябва да спре работа.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.