30 банки, прекалено големи, за да фалират, в списъка на G-20
Лидерите на G-20 одобриха списък от 29 банки, за които се смята, че са прекалено големи, за да фалират, и които ще бъдат принудени да получат повече капитал, за да се защитят от фалит, предаде ДПА.
Тези 29 банки, определяни като системични, ще трябва да покрият по-строги капиталови изисквания от 2016 година, а до 2012 година ще трябва да се съобразят с нови процедури, които биха последвали в случай, че банките изпаднат във финансови затруднения.
Германският канцлер Ангела Меркел посочи, че идеята е да се гарантира, че големите банки никога повече няма да се нуждаят от парите на данъкоплатците, за да бъдат спасени.
Сред 29-те банки най-голям е броят на американските - Bank of America, Bank of New York Mellon, Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley, State Street и Wells Fargo.
Списъкът включва още Bank of China, германските Deutsche Bank и Commerzbank, британските Barclays, Lloyds, HSBC, Royal Bank of Scotland, френските BNP Paribas, Banque Populaire, Credit Agricole и Societe Generale, Credit Suisse, UBS в Швейцария, Mitsubishi, Mizuho и Sumitomo Mitsui в Япония.
Италианската Unicredit, испанската Santander, холандската ING bank, шведската Nordea и наскоро спасената Dexia са в края на списъка.
Някои банки обаче може да избегнат новите правила, тъй като списъкът ще бъде обновяван всеки ноември. Само банките, които са в списъка през 2014 година, ще трябва да се съобразят с новите капиталови изисквания.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.