28% от семействата в страната живеят под прага, 684 хиляди българи са работещи бедни
Синдикатът настоява за 10% увеличение на заплатите в бюджетната сфера
КНСБ ще иска от 2012 г. увеличение на разходите за бюджетни заплати с 10 процента, каза президентът на синдиката Пламен Димитров.
В края на юни правителството реши минималната работна заплата да се вдигне от 240 на 270 лева от 1 септември. Повишението й ще увеличи чистия доход с 24 лева до 211 лева на месец.
“Издръжката за живот на член на четиричленно домакинство през юни е нараснала с 6,8 на сто спрямо юни 2010 година до 528,14 лева. Тоест на домакинство му трябват поне 2113 лева месечно за нормален живот”, обясни вчера президентът на КНСБ, цитиран от БТА. От първи юли растат цените на основни стоки и на горива. При този темп инфлацията през декември ще е 8-9 процента на годишна база, каза Димитров. Инфлацията през юни е 3,5 на сто на годишна база, докато средната за ЕС е 3,1 на сто. Тази инфлация нанася директни вреди на покупателните способности на всички български граждани, каза Димитров.
Границата на бедност през юни вече е 198,48 лева и се е увеличила със 7,2 на сто спрямо юни 2010 година. На този фон доходите на домакинствата падат с 2,1 на сто през първото тримесечие спрямо същия период на 2010 година, коментира Димитров. Под границата на бедност, с доходи под 200 лева, са около 28% от домакинствата в страната.
Според КНСБ в средното образование, социалните дейности увеличението на заплатите трябва да е поне 10 процента. В други сектори като машиностроене, металургия, производство на хранителни стоки и миньорска дейност заплатите трябва да бъдат увеличени с повече от 10 процента, обясни Пламен Димитров. Повод за исканото увеличение е ръстът на производителността в тези сектори, като заедно с това се наблюдава тенденцията работодателите да не увеличават заплатите на служителите си.
На пазара на труда продължава да има стагнация, констатира шефът на КНСБ, добавяйки, че 684 хиляди са т.нар. работещи бедни. Работната месечна заплата за първото тримесечие е 670 лева и бележи ръст от 3,7 ръст на годишна база. В няколко сектора производството се увеличава, но няма ръст на заплатата и на заетите лица. В тези браншове, а и в други, ще се иска увеличение на доходите, каза Димитров.
При добива на въглища например има ръст от 13 процента за първите три месеца, а броят на заетите хора пада с 1,7 на сто, а средната заплата с 0,8 на сто.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.