21 години от атентата в Кербала, отнел живота на петима наши войници

27 декември 2024 13:14   2 коментара   1684 прочита


На 27 декември 2024 г. се навършват 21 години от атаката с камион-бомба на база „Индия“ в град Кербала, когато вследствие на експлозията загиват петима военнослужещи от първия български военен контингент, участвал в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак, предаде Дарикнюз.бг.

На този ден отдаваме почит към майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Антон Петров, Марин Милев, Цветан Камов, Паун Георгиев, Иван Инджов, Свилен Киров, Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов и Валентин Донев.

Какво се случва на кървавия 27 декември 2003 година

Атаката започва в 10:45 ч. българско време, когато камион цистерна навлиза в периметъра на базата. От охранителните вишки започва стрелба по превозното средство.

В базата се намира екип на специалните части от BUSOF, който току-що се е завърнал от ВИП ескорт в пълно бойно снаряжение. Част от екипа влиза в сградата и поема охраната на командира на базата, снайперистите на екипа и се качват на покрива и застрелват останалите живи в кабината на камиона (преди това единият е ранен от картечарите на вишките). Командирът на базата е скрит под стълбите на сградата и спасен от последвалата експлозия.

Сградата е подложена на масиран обстрел с автоматично оръжие и стрелба с РПГ и минохвъргачки. Малко по-късно е намерено импровизирано взривно устройство по маршрут на ВИП ескорта. Снайперистите докладват за наличие на огромен брой артилерийски снаряди във вътрешността на цистерната, които се виждат през липсващия ѝ капак. Последвалият взрив най-вероятно е активиран дистанционно.

Минути след атаката срещу българската база атентатори самоубийци нападат също логистичната база в града, както и местно полицейско управление с коли бомби. При атаките загиват 5 български войници, 2 тайландски войници, 7 иракски полицаи и 5 цивилни, а между ранените са 9 военнослужещи от Ирак, както и над 160 полицаи и цивилни.

На 30 декември 2003 г. в България е обявен национален траур в памет на загиналите български войници.

След инцидента българският контингент изоставя тази база и се премества в база „Кило“. По-късно контингентът е преместен от Кербала в Дивания, откъдето се завръща в България през декември 2005 г.

С възпоменателни събития и военни ритуали командванията на Сухопътните войски и Съвместното командване на специалните операции и военнослужещи ще почетат паметта на загиналите при изпълнение на служебните си задължения по време на операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак в периода 2003 – 2008 г.

На 27 декември в Карлово заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков ще участват във военен ритуал – панихида пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм. Военнослужещи от 61-ва механизирана бригада ще отдадат почести и ще поднесат венци цветя. Церемонията ще започне от 11.30 ч. Същия ден в Плевен личният състав на 5-то бригадно командване ще почете паметта на военнослужещите от 5-та Шипченска механизирана бригада, загинали в операцията за стабилизиране и възстановяване на Ирак. В 10.00 ч. пред паметната плоча в района на военното формирование, ще бъдат поднесени венци и цветя и ще бъде отслужена панихида в памет на офицерските кандидати Иван Инджов, Свилен Киров, Гърди Гърдев и Димитър Димитров.

В памет на загиналите български военнослужещи от състава на Първия пехотен батальон в Ирак 101-ви алпийски полк организира провеждането на традиционното спортно-възпоменателно мероприятие „Индия“. То ще започне на 27 декември от 10.00 ч. на стадион „Смолян“.

На 27 декември военнослужещи от СКСО ще участват във възпоменателната церемония в Русе в памет на офицерски кандидат Антон Петров, а на 28 декември - в Крумовград, във възпоменателната церемония в памет на старши лейтенант Николай Саръев.

2 коментара
27 Декември 2024 19:49 | Петкан
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Загубата на всеки живот е трагедия, дори при война. Но това е повод да помислим и да избрания от българите "демократичен" път на развитие. Преди бе ясно - НАТО срещу Варшавския договор. Българската армия срещу гръцката и турската, да издържи до седмица, докато дойде 5-та съветска армия. Войски от друга държава у нас нямаше. А сега, още след гордото ни влизане с рогата в т. н. демократичен свят се започна - мисии в близки и далечни страни. БиХ, Косово, Камбоджа, Ирак. Все места, където интереси нямахме, но новите ни "приятели" имаха. И съответните жертви. Ами присъствието на войски от други държави? Първо за по-малко време, но постоянно - просто ротация. А сега и бази, т. е. постоянно присъствие. И съответно цел за ракети, летящи за 2-5 мин. до наша територия. Е, как да не си благодарен за такава грижа? И спокоен, спокоен...


27 Декември 2024 20:33 | серж Мари ПЕКОВА
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

2 една преди това БГ съгледвачи+Слафчо и Високопоставен началник от Аксаков считат, че опасност никаква няма и я карат Ягале. Даже прибират РПГ-тата от постовете -в склада. Точно по същото време улицата пред Ам посолство отсреща на БНБанка се блокираше срещу влизане на коли, камиони ит. н. с подвижна БАРИЕРА -Военен камион на ам морпех препречваше улицата -напреко. Когато трябваше да пуснат някоя кола да мине камионът се местеше и след това пак заставаше там. И така година и повече. И това ставаше на няма и 100 метра на АЧИК от прозорците на МинОтбр От нанесеното тежко
поражение е видно, че БГ офицерите не са чели дебелите книги, а даже и не гледат какво прави посолството, Посолството не е във война, но се подсигурява, Бае Ган е във война, но не построява инж прегради- камъни, дупки, пирамиди, метелни ежове и друга инж утвар и чака Аланкоулу да го пази. Е, ОПАЗИ се.. Освен това Командирът преди това не е командвал бойна формация рота-батальон-полк, а е от канцеларския планктон.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар