1 от всеки 20 лева, похарчени от държавата, бил непредвиден разход
За 10 г. 10 милиарда отгоре
За изминалите десет години 1 от всеки 20 лева похарчени от държавата е бил допълнителен разход - тоест непредвиден и съответно негласуван от парламента, a допълнително одобрен и похарчен от управляващите.
Към тези суми трябва да се прибави и ревизията на бюджет 2010, която предвиди нови (допълнителни) разходи в размер на 1.15 млрд. лв. Тази сума най-вероятно ще бъде по-голяма в края на годината, но засега няма окончателни данни. Така, ако се прибавят и допълнителните харчове за 2010 г., то общата сума (2000 - 2010) вече приближава 10 млрд. лв.
В преобладаващите случаи, допълнителните разходи се гласуват набързо и непрозрачно без какъвто и да е анализ за очаквания ефект.
Най-много допълнителни разходи се правят в годините, предхождащи парламентарни избори. Дали това се дължи на желанието да се "стимулират” гласоподаватели или можем да говорим за разходи "като за последно” и въпрос на интерпретация. И в двата случая мотивите за допълнителните харчове са изкривени и са в ущърб на обществото - данъкоплатците плащат, а ефект няма. Подробните данни потвърждават това - в огромната си част това не са разходи за извънредни/непредвидени случаи или пък за структурни реформи, а просто за покриване на текущи разходи на държавата.
Строгата фискална политика е необходима повече от всякога за гарантиране на сигурността, връщане на доверието и по-бързото възстановяване на икономиката, посочват от ИПИ. Всеки допълнителен разход през 2011 г. може да доведе до прекомерен дефицит и да препъне както възстановяването, така и членството ни в еврозоната.
За да влезем в групата на фискално "разумните” страни, следващата година трябва да бъде първата, в която няма да се правят допълнителни разходи, освен тези, вече гласувани в бюджет 2011, завършват експертите.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.