1,2 млн. българи са бедни
Прагът на бедността е 13 пъти по-нисък от този в старите членки на ЕС
Бедните българи са сравнително постоянен контингент - около 1,1-1,2 милиона, се посочва в становище на Икономическия и социален съвет, което бе разпространено вчера на конференция за борба с бедността. При равни ценови условия доходите у нас са в пъти по-ниски и осигуряват в аналогична степен по-нисък жизнен стандарт, е изводът в анализа за преодоляване на бедността от ноември 2009 година. Относителният им дял у нас не се различава съществено от този в останалите страни членки. Има обаче съществена разлика в праговете на бедност. Прагът на бедност в евро за България е почти три пъти по-нисък в сравнение с новоприетите страни и 13 пъти по-нисък от този в старите страни членки.
До края на тази година правителството ще подготви проект на национална стратегия за справяне с бедността, съобщи зам. министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова. Стратегията ще бъде ориентирана към българите в риск от социално изключване, хората, изпаднали в материални лишения, и към безработните граждани.
Според Валентина Симеонова в България процентът на бедните е по-висок от средния за Европейския съюз, което означава, че трябва да се работи сериозно на национално и регионално ниво. До края на годината ще бъдат изработени пакети от социални услуги за уязвимите групи хора, които да осигуряват грижа според потребностите на човека, допълни Симеонова.
На този етап се подготвя пакет от услуги за хората с увреждания, който ще влезе в сила от 2011 година и няма да измести интеграционната добавка. Зам. министър Симеонова обясни още, че се работи по изчистването на неефективните социални услуга, за които в момента са отделени 3 млн. лв. По думите й тези пари ще бъдат пренасочени към работещите социални услуги. По време на форума стана ясно, че в Европа има 4 млн. свободни работни места заради липса на хора с подходяща квалификация за заемането им.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.