Земеделецът Хр. Арнаудов купи калифорнийски червеи и извади пръв на пазара екозеленчук

02 ноември 2010 00:20   1 коментар   40583 прочита
Петричкият земеделец Христо Арнаудов извади първите репи, кромид и марули през този сезон, собствено производство
Петричкият земеделец Христо Арнаудов извади първите репи, кромид и марули през този сезон, собствено производство


Петричкият земеделец Христо Арнаудов извади първите репи, кромид и марули през този сезон, собствено производство

58-годишният стопанин обяви: Парите от Европа не достигат до производителите на полето, гърци искат да купят от мен торфа, който произвеждам, но не продавам

58-годишният производител от Петрич Христо Арнаудов извади първите за сезона репички, кромид и маруля, собствено производство.

На кооперативния пазар в южния град той се радваше на сериозен интерес, тъй като зеленчукът е екологично чист. По 50 стотинки се търгуваха репичките, толкова вървеше корен маруля и връзка кромид.

За 45 дни Арнаудов отгледал зелената салата в собствените си оранжерии. По думите му, тайната за качеството се корени в оборския торф. Има ферма, в която сам произвежда торфа, като за целта преди време е закупил от Ямбол калифорнийски червеи. На около 120 квадратни метра обособил фермата си за торф, където го добива основно от оборски тор от крави и овце. Калифорнийският червей го преработва и торфът става годен за употреба.

Хр. Арнаудов разказа още: Периодично слагам нов оборски тор и добивам нов торф, разполагам в момента с около 200 кубика. Има голям интерес от страна на земеделски производители от България и Гърция за закупуване на торфа, но не продавам, а го използвам за собствената си оранжерия, от която прехранвам семейството си. От 13 години се занимавам активно със земеделие. Преди това дълги години работих като шофьор.

Земеделецът обаче не скри и разочарованието си от политиката на държавата в областта на земеделието. Причината е, че когато се заел да прави оранжерията и фермата за производство на торф, кандидатствал по програма за отпускане на пари. Отговарял на всички условия, следял стриктно изискванията в интернет, инвестирал всичките си спестявания във фермата и оранжериите, както и за закупуването на калифорнийските червеи, но накрая му заявили, че не е одобрен, без да му кажат конкретните причини.

В България евросубсидиите стигат до хора, които не се занимават с активно земеделие. Тези, които сме по цял ден на полето и имаме реална нужда от пари, не стигат до нас. Това е България. Примирил съм се, продължавам да се боря със собствени средства, заключи Христо Арнаудов.

На няколко метра от него на кооперативния пазар петричанката Цветанка Георгиева продаваше кестени на цена между 2 и 3 лева за килограм, но констатира, че основните потребители са гръцки граждани, които не се притесняват от цената, за разлика от нашенци. В Беласица, според Цветанка Георгиева, има пришълци, които берат кестени и ги продават на място на суперниска цена - 70-80 стотинки за кило на прекупвачи, които ги продават между 2 и 4 лева извън Петрич.

1 коментар
02 Ноември 2010 16:45 | д
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Браво Ристаки.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар